Recenze

Recenze Amazfit Band 7: chytrý náramek, který příjemně překvapil

Když nám do redakce přišel na recenzi náramek Amazfit Band 7, nečekali jsem od něj mnoho. Už jeho název evokoval, že hodlá konkurovat Smart Bandu 7 od Xiaomi. Podrobili jsme ho důkladnému testu, který odhalil jeho přednosti i nedostatky. Jak dopadla recenze Amazfit Band 7 částečně naznačuje už její titulek.

Obsah recenze Amazfit Band 7

Recenze Amazfit Band 7 začíná rozbalováním

Náramek dorazil na recenzi v černé papírové krabičce se žlutými a zelenými motivy. V horní části je poutko pro zavěšení na prodejní stojan, přední stranu pak zabírá vyobrazení náramku a jeho název. Boční strany výrobce využil k vyobrazení některých vlastností, jako je AMOLED displej, podpora více než 120 sportovních režimů či odolnost proti vodě do 5 ATM (do 0,5 metru).

Recenze Amazfit Band 7 začíná rozbalováním
Recenze Amazfit Band 7 začíná rozbalováním

Ač jsme recenzovali desítky produktů, včetně nejrůznějších hodinek a náramků, notnou chvíli jsme se prali s tím, jak se do krabičky vlastně dostat. Nešlo to shora, ani zdola a až po nějaké době jsme si všimli značky, podle které je nutné podélně roztrhnout jednu z bočních hran. Bohužel se to tak úplně nepovedlo, takže se dolování náramku z balení docela protáhlo a krabička byla prakticky zničená.

Obsah balení
Obsah balení

V balení jsme našli celkem tři položky: samotný náramek Amazfit Band 7, nabíjecí kabel s konektorem USB-A na jednom a magnetickým konektorem se dvěma piny na druhém konci a stručnou uživatelskou příručku s pouhými dvěma stránkami pro každý jazyk (nechybí ani čeština či slovenština).

Prohlídka náramku Amazfit Band 7

Zatímco u Smart Bandu 7 Pro jsme hodně váhali, zda ho označovat za náramek nebo hodinky, v případě Amazfit Bandu 7 je to docela jasné. Jedná se o náramek s mírně rozšířeným displejem. V horní části je k vidění obdélníková obrazovka, obklopená ne právě decentním rámečkem.

Obrazovka náramku v rámci recenze Amazfit Band 7
Obrazovka náramku v rámci recenze Amazfit Band 7

Tělo náramku je vyrobeno z černého polykarbonátu, který na pohled i na omak působí jako matný plast. Na spodní části se nachází optický snímač tepové frekvence a úrovně okysličení krve a nabíjecí konektor se dvěma piny. Rozměry těla jsou 42,33 × 24,36 × 12,2 milimetrů a celé zařízení váží i s náramkem 28 gramů, takže je velmi lehké.

Redmi Note 13
Spodní část těla náramku
Spodní část těla náramku

Amazfit Band 7 se vyrábí ve třech barevných variantách: černé, béžové a růžové. My dostali na testování první jmenovanou, tedy černou verzi. Amazfit také připravil tři oficiální řemínky v zelené, modré a oranžové barvě. Je jen otázkou času, kdy se na trhu objeví i levnější čínské alternativy.

Tří základní barevné varianty
Tří základní barevné varianty

Sklíčko obrazovky viditelně vystupuje nad okolní povrch, takže předpokládáme, že právě zde bude největší mechanická slabina tohoto produktu. Výrobce uvádí, že jde o temperované sklo s ochranou proti ulpívání otisků prstů, nijak však nedeklaruje jeho značku ani tvrdost.

Sklíčko vystupuje nad okolní povrch
Sklíčko vystupuje nad okolní povrch

Řemínek je vyroben z termoplastického polyuretanu (TPU) a díky třinácti otvorům nabízí možnost nastavení v rozmezí 166 až 233 milimetrů. Zapíná se stejně, jako u Smart Bandu u Xiaomi – tedy protáhne se okem a kolíček se zastrčí do příslušného otvoru.

Zapínání řemínku
Zapínání řemínku

Z hlediska ovládání jde Amazfit Band 7 v duchu stávajících trendů v segmentu levnějších náramků. Na jeho stranách tedy nenajdeme žádná tlačítka a veškeré ovládání probíhá výhradně přes dotykovou obrazovku pomocí k tomu určených gest.

Displej

Jedním z nejnápadnějších rozdílů proti Smart Bandu 7 od Xiaomi je obdélníkový displej s úhlopříčkou 1,47″ a rozlišením 198 × 368 obrazových bodů. Z toho plyne vcelku příjemná jemnost 282 ppi, což je v tomto segmentu řekněme standard.

Obdélníkový displej
Obdélníkový displej

Dobrou zprávou je, že se jedná o AMOLED obrazovku, výrobce však nikde neuvádí její maximální jas. Uživatelé se mohou těšit na více než padesát ciferníků (z toho osm editovatelných) a podporu Always on Display, tedy režimu, při kterém jsou na téměř zcela zhasnutém displeji permanentně zobrazovány jen základní informace.

Funkce Always on Display
Funkce Always on Display

Náramek bohužel nemá senzor okolního světla, takže neumí reagovat na změnu podmínek patřičným nastavením intenzity jasu obrazovky. Tu lze nastavovat pouze ručně, a to jak v aplikaci (konkrétně v sekci Profil-Amazfit Band 7-Nastavení náramku-Displej a jas-Jas), tak přímo na náramku.

Zvýšená odolnost

Náramek není deklarovaný jako zařízení se zvýšenou odolností proti náročným podmínkám. Jediným udávaným parametrem je odolnost proti vodě do tlaku 5 ATM (odpovídá tlaku v hloubce 0,5 metru) a lze předpokládat i dostatečnou prachotěsnost. Oficiální stupeň krytí IP proti vodě nebo prachu však výrobce neuvádí.

Bezplatná poradna Xiaomi

POZOR!
Hodinky a náramky s certifikací vodotěsnosti 50M (5 ATM) jsou navrženy pro odolání povrchovému ponoření do vody. Zpravidla jsou vybaveny těsněním v korunce či tlačítcích. Hodinky s označením 50M jsou schopny udržet těsnost do hloubky 0,5 metru. Toto je obvykle dostačující pro běžné aktivity na hladině, jako je cachtání se v dětském bazénku, pomalé plavání ve stylu “prsa”, krátké sprchování nebo surfování. Nicméně je třeba si dávat pozor, aby hodinky nebyly ponořeny do hlubší vody, což se může stát. Během nošení hodinek s touto vodotěsností během plavání je důležité dbát na to, aby nedošlo k nadměrnému tlaku na hodinky, například vlivem vln nebo rychlým pohybem ruky, což vytváří větší tlak než je v hloubce do 50 centimetrů pod hladinou běžný. Pro aktivní plavání nebo podobné vodní aktivity jsou vhodné až hodinky s vodotěsností 100M a více. Tlak vody nevyzpytatelný. Naše servisní středisko se každý den potýká s tím, že zákazník hodinky či náramek s označením 50M (5 ATM) utopí právě už při povrchovém plavání. Upozorňujeme, že dle definice tohoto standardu je takové použití zkrátka nevhodné, přestože výrobce často ve svých marketingových materiálech uvádí opak. Tudíž za utopení zařízení označeného 50M při plavání či potápění není zodpovědný výrobce ani prodejce, ale sám uživatel.

Náramek odolá tlaku do 5 ATM
Náramek odolá tlaku do 5 ATM

V anglické uživatelské příručce výrobce nijak nedefinuje podmínky, za kterých lze náramek používat. Podobné produkty bývá možné nosit do bazénu, při plavání u pobřeží nebo při jiných aktivitách v mělké vodě. Nelze je však používat v horké sprše, sauně ani při přístrojovém potápění. Je také nutné zabránit tomu, aby při vodních sportech dopadal přímo na náramek proud vody. Vodotěsnost není trvalá a může se časem zhoršovat.

První zapnutí a spárování s telefonem

Zatímco náramky Xiaomi lze párovat buď s aplikací Mi Fitness, nebo Zepp Life, v případě Amazfit Bandu 7 mají majitelé jen jednu jedinou možnost v podobě aplikace Zepp. To rozhodně není na škodu, neboť tato aplikace je velmi propracovaná a nabízí řadu praktických funkcí.

Zepp(formerly Amazfit)
Zepp(formerly Amazfit)
Developer: Huami Inc.
Price: Free
‎Zepp (formerly Amazfit)
‎Zepp (formerly Amazfit)
Developer: Huami Inc.
Price: Free+

Náramek nám dorazil ve vypnutém stavu a bylo nutné ho oživit. To lze udělat jednoduše tak, že ho (alespoň na krátkou chvíli) připojíte přes napájecí kabel k nabíjecímu adaptéru nebo USB portu počítače či notebooku. Amazfit Band 7 následně jemně zavibruje a na jeho obrazovce proběhnou animace log Amazfit a Zepp OS.

Když náramek odpojíte, zobrazí se na jeho obrazovce nabídka jazyků. Ta je skutečně široká a obsahuje nejen češtinu, ale i slovenštinu. Po volbě jazyka se ukáže QR kód, který vás po načtení chytrým telefonem nasměruje na stažení aplikace Zepp.

Nabídka jazyků při prvním spuštění
Nabídka jazyků při prvním spuštění

Pokud z obrazovky s QR kódem potáhnete směrem vzhůru, dostanete se k nabídce, ve které jsou tři položky: O aplikaci, Dohled a Resetování náramku. Přes poslední zmíněnou možnost lze uvést náramek do továrního nastavení, což se může hodit při problémech s párováním.

Další nabídka náramku
Další nabídka náramku

Další dění se odehrává v aplikaci Zepp, ve které je nutné v sekci Profil klepnout na tlačítko Přidat u položky Moje zařízení. V následujícím kroku zvolíte, že chcete přidávat Náramek a můžete volit, zda chcete náramek párovat pomocí QR kódu, nebo bez něj.

QR kód pro stažení aplikace
QR kód pro stažení aplikace

My jsme vyzkoušeli druhou možnost – aplikace následně začala vyhledávat zařízení ve svém okolí. Po krátkém hledání se na displeji náramku objevila hláška „Přijmout požadavek na spojení?“, kterou bylo nutné potvrdit. V následujícím kroku jsme dostali na výběr, zda si přejeme Synchronizovat informace účtu (tedy převzít nastavení z předchozích zařízení), nebo Nastavit jako nové zařízení. Zvolili jsme druhou možnost.

Následně nám průvodce (v angličtině) ve třech krocích stručně představil základní principy ovládání náramku. Následovala aktualizace firmwaru na verzi 1.10.58.1. Stažení 10,71 MB velkého balíčku trvalo asi tři minuty, další tři minuty pak zabrala instalace a následný restart náramku.

Xiaomi 13

Uživatelské rozhraní náramku

Na náramku je nainstalován operační systém Zepp OS, tedy stejný, jako najdete na mnoha dalších zařízeních tohoto výrobce. Jak jsme uvedli v kapitole věnované prohlídce produktu, náramek nemá žádné mechanické tlačítko, takže veškerá interakce s ním probíhá pomocí dotykového displeje.

Pojďme si představit základní gesta:

 • Přejetím prstem dolů po obrazovce zobrazíte Ovládací centrum.
 • Přejetím nahoru vyvoláte seznam aplikací.
 • Přejetím prstu doleva se zobrazí seznam widgetů.
 • Přejetím doprava se dostanete k oznámením.
 • Přejetím doprava na většině stránek se vrátíte na předchozí stránku.

Ciferníky

Na hlavní obrazovce náramku se zobrazuje ciferník, ukazující nejčastěji aktuální čas a případně i další údaje. Pokud by se vám vzhled výchozího ciferníku nelíbil, není problém vyměnit ho za jiný, jež bude více odpovídat vašemu stylu. Výrobce se chlubí podporou více než padesáti ciferníků.

Na hlavní obrazovce se zobrazuje ciferník
Na hlavní obrazovce se zobrazuje ciferník

Do náramku je možné uložit maximálně pět ciferníků, mezi kterými lze libovolně přepínat. Kterýkoli ciferník je možné přímo z náramku smazat, takže pozice nejsou natvrdo obsazené těmi předinstalovanými, což je určitě dobře.

Do náramku je možné uložit maximálně pět ciferníků
Do náramku je možné uložit maximálně pět ciferníků

Ciferníky lze měnit v aplikaci Zepp, konkrétně v sekci Profil-Moje zařízení-Amazfit Band 7-Obchod se vzhledy hodinek. Od nabídky, na kterou jsme zvyklí z aplikace Mi Fitness, se docela zásadně liší – mimo jiné určitou nepřehledností a také tím, že jsou některé sekce nadepsané čínským písmem.

Patrně nejzásadnější rozdíl spočívá ve skutečnosti, že je celá řada ciferníků placená. Ceny se pohybují ve čtyřech hladinách: 0,99, 1,99, 2,99 nebo 3,99 eur (cca 24/48/72/96 Kč) přičemž platba probíhá přes Obchod Google Play, takže to není nijak komplikované. Otázkou je, kolik uživatelů bude ochotných za ciferníky platit.

Pochopitelně jsme si dali záležet a všechny ciferníky jsme přepočítali. Napočítali jsme jich celkem 87, přičemž z hlediska cen vypadala situace k 11. lednu následovně:

 • Zdarma bylo 59 ciferníků
 • Za 0,99 eur byl 1 ciferník
 • Za 1,99 eur bylo 7 ciferníků
 • Za 2,99 eur bylo 19 ciferníků
 • Za 3,99 eur byl 1 ciferník

Widgety

Jestliže na úvodní obrazovce potáhnete prstem směrem doleva, dostanete se k widgetům. Ty si můžete představit jako malé aplikace, zobrazující určité informace. Které widgety a v jakém pořadí budou zobrazovány je možné nastavit v aplikaci Zepp, konkrétně v sekci Profil-Amazfit Band 7-Nastavení náramku-Upravit rychlý přístup k aplikacím.

Poco M6 Pro

Na výběr je celkem osmnáct widgetů, přičemž náramek jich dokáže zobrazit nanejvýš deset. Pozitivně hodnotíme skutečnost, že seznamem widgetů lze listovat neomezeně – když se dostanete k poslednímu, přejdete následujícím posunem na seznam oznámení a dalším pak na úvodní obrazovku s ciferníkem.

K dispozici jsou tyto widgety:

 • Budík – ukazuje čas nejbližšího nastaveného budíku.
 • Činnost – zobrazuje počet kroků, minut spalování kalorií a stání v průběhu aktuálního dne.
 • Dýchání – možnost rychlého spuštění relaxačního dechového cvičení v délce 1/2/3/4/5 minut.
 • Event – ukazuje název a čas nejbližší naplánované události z kalendáře.
 • Historie cvičení – zobrazuje údaje o posledním měřeném cvičení.
 • Hudba – dálkové ovládání hudebního přehrávače ve spárovaném telefonu. Umí měnit hlasitost, pozastavovat a znovu spouštět přehrávání či přeskakovat mezi skladbami tam i zpátky.
 • Kalendář – ukazuje aktuální datum, den v týdnu a nejbližší naplánovanou událost.
 • Krevní kyslík – zobrazuje poslední naměřenou hodnotu úrovně okysličení krve.
 • Menstruační historie – zobrazuje informaci o aktuální fázi menstruačního cyklu.
 • Měření jedním klepnutím – během 45 sekund změří tepovou frekvenci, úroveň okysličení krve a hladinu stresu.
 • PAI – zobrazuje aktuální skóre PAI.
 • Počasí – ukazuje piktogram symbolizující současnou meteorologickou situaci, aktuální, nejvyšší a nejnižší očekávanou teplotu.
 • Seznam úkolů – zobrazuje úkoly naplánované v rámci aplikace Zepp.
 • Spánek – ukazuje délku posledního spánku, graf spánkových fází, čas usnutí a probuzení a spánkové skóre.
 • Stav aktivit – zobrazuje dobu potřebnou pro zotavení z posledních sportovních aktivit.
 • Stres – zobrazuje index hladiny stresu a její slovní hodnocení.
 • Světový čas – ukazuje aktuální čas ve zvolených městech.
 • Tepová frekvence – zobrazuje hodnotu poslední naměřené tepové frekvence a její pásmo.

Centrum ovládání

Když potáhnete z hlavní obrazovky směrem shora dolů, zobrazí se Centrum ovládání s přepínači ve třech řádcích a dvou sloupcích. Podle počtu přepínačů může být k dispozici více stránek, mezi kterými lze přecházet horizontálním posunem.

Jednou z výhod operačního systému Zepp OS jsou široké možnosti jeho přizpůsobení, mezi které patří i volba tlačítek, která chcete mít v Centru ovládání k dispozici, a dokonce v jakém pořadí se mají zobrazovat. Výběr lze provést v aplikaci Zepp, konkrétně v sekci Profil-Amazfit Band 7-Nastavení náramku-Upravit centrum ovládání.

Volba položek v Centru ovládání v aplikaci Zepp
Volba položek v Centru ovládání v aplikaci Zepp

Vybírat můžete z následujících deseti položek:

 • Baterie – zobrazuje aktuální stav baterie náramku a umožňuje aktivaci spořiče.
 • Jas – umožňuje rychlé nastavení jasu obrazovky pomocí posuvníku.
 • Kalendář – zobrazuje aktuální datum (konkrétně číslo a zkratku dne), po klepnutí ukáže naplánované události.
 • Najít můj telefon – spustí vyhledávání spárovaného telefonu, který začne hlasitě vyzvánět, a to i v případě, kdy je v tichém režimu.
 • Nastavení – rychlý vstup do nastavení náramku. Tomu se budeme podrobněji věnovat v samostatné kapitole.
 • Režim kina – po přepnutí do tohoto režimu se jas obrazovky sníží na minimum, deaktivuje se funkce Zvednutím probudit a Always on Display.
 • Režim Nerušit – deaktivuje vibrace náramku.
 • Stále zapnutá obrazovka – zde výrobce poněkud bojuje s terminologií. Nejedná se o režim Always on Display, jak by se mohlo zdát, ale o nastavení doby, po jaké bude displej náramku zhasnut v případě nečinnosti.
 • Svítilna – náramek může fungovat jako nouzová svítilna. Po aktivaci se na displeji zobrazí bílá barva a jeho jas se zvýší na maximum.
 • Zamknout obrazovku – uzamkne obrazovku proti nechtěným dotekům. Pro odemknutí je nutné potáhnout prstem po displeji zdola nahoru.

Oznámení

Když z úvodní obrazovky posunete směrem doprava, dostanete se k seznamu přijatých oznámení z telefonu. Náramek jich dokáže uložit maximálně deset, poté začne ta nejstarší postupně mazat. Můžete si je prohlížet, respektive číst, přičemž na ně není možné žádným způsobem odpovídat. Oznámení jsou zobrazována bez diakritiky a dobrou zprávou je, že podporují některé často používané emoji.

Aplikace, které budou moci posílat notifikace do náramku, můžete zvolit v Zepp v sekci Profil-Amazfit Band 7-Notifikace a připomínky-Upozornění aplikací. Vybrat je lze pomocí přepínačů, případně je možné zvolit si, aby oznámení chodila pouze v případě, kdy je obrazovka mobilního telefonu zhasnutá. Podrobněji se možnostem notifikací ze spárovaného telefonu budeme věnovat v kapitole Oznámení z telefonu.

Řada telefonů Redmi Note 12

Seznam aplikací v náramku

K seznamu aplikací se dostanete z úvodní obrazovky potažením zdola nahoru. Jednotlivé položky jsou prezentovány ikonou a textovým popiskem, přičemž jiný způsob zobrazení není k dispozici. Celkem je k vašim službám připraveno 25 položek, jejichž viditelnost a pořadí lze ovlivnit v aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit Band 7-Správa seznamu aplikací. Položky, které přesunete do sekce Více budou v náramku zobrazeny pod jednou ikonou.

Jednotlivým aplikacím se budeme nyní věnovat v samostatných kapitolách seřazených dle abecedního pořadí. Proti náramkům Xiaomi Smart Band 7 a Smart Band 7 Pro je velkou výhodou možnost instalace dalších aplikací, které se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Budík

Náramek vás může budit jemnými vibracemi, což je praktické, pokud sdílíte místnost nebo lože s dalšími osobami. Velmi kladně hodnotíme skutečnost, že budík lze nastavit jak přímo na náramku, tak i v aplikaci Zepp, konkrétně v sekci Profil-Amazfit Band 7-Budík.

Kromě času buzení lze nastavit i dny týdne, ve kterých se má opakovat. Není problém mít několik vzájemně nezávislých budíků – například jeden pro všední a druhý pro víkendové dny. V tomto směru tedy aplikace poskytuje vše, co bychom od ní očekávali.

Příjemně nás překvapila funkce chytrého buzení. Výrobce ji popisuje takto: „Náramek vypočítá nejlepší čas, kdy vás probudit z lehkého spánku během 30 minut před nastaveným časem.“ Bohužel v praxi to nefungovalo – náramek vždy vibroval ve zvoleném čase, ačkoli jsme se i několik minut před nastaveným časem nacházeli v lehké spánkové fázi.

Cvičení

Jednou z funkcí tohoto chytrého náramku je podpora měření celé řady sportovních aktivit. Dle výrobce umí Amazfit Band 7 měřit hodnoty 120 různých typů sportů. Podrobněji se na jejich výčet podíváme v samostatné kapitole.

V primární nabídce je patnáct posledních typů cvičení, další pak najdete v sekci Vice, kde jsou roztříděné do několika kategorií. Před zahájením aktivity je možné nastavit si cíl – například v podobě vzdálenosti, času nebo spálených kalorií. Kromě toho lze také aktivovat upozornění na vysoký tep, zónu tepové frekvence, vzdálenost, tempo či počet kroků.

V případě venkovních aktivit lze použít spárovaný telefon k zaznamenání a změření parametrů absolvované trasy – samotný náramek to neumí, neboť není vybaven GPS. Měření se zahajuje stiskem tlačítka Go a po odpočítání tří sekund lze začít sportovat.

Během aktivity náramek zobrazuje dobu cvičení, překonanou vzdálenost, aktuální tep a zónu srdeční frekvence, tempo, průměrné tempo a počet spálených kalorií. Přesunutím doprava se dostanete k ovládání hudebního přehrávače, na obrazovce vlevo jsou k dispozici tlačítka pro ukončení a pozastavení aktivity, případně k zamknutí displeje.

Aktivita se ukončuje podržením příslušného tlačítka po dobu pěti sekund, což je fajn, protože se nestane, že by k ukončení došlo nevědomky. Následně se zobrazí informace o vzdálenosti, době cvičení, tempu, spálených kaloriích, průměrné a maximální tepové frekvenci a rozložení zón srdečního tepu.

Časovač Pomodoro

Technika Pomodoro je metoda pro zlepšení produktivity práce. Byla vytvořena Francescem Cirillem v roce 1990 a název pochází z italského označení „pomodoro“ pro rajče, což byl tvar minutky, kterou Cirillo používal během svých experimentů s pracovními cykly.

Metoda Pomodoro funguje tak, že se rozděluje práci na krátké intervaly, nazvané „pomodora“, trvající 25 minut. Po každém „pomodoru“ následuje odpočinek trvající 5 minut a poté začne další „pomodoro“. Po čtyřech „pomodorech“ následuje delší přestávka trvající 15 až 30 minut.

Cílem této metody je zlepšit koncentraci a snížit rozptylování. Více si o této technice můžete přečíst například na Wikipedii, nebo v knize Technika Pomodoro, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Aplikace v náramku dovoluje nastavení doby soustředění, nikoli ovšem délku přestávek. Po spuštění se rozběhne odpočet, na jehož konci náramek zavibruje. Pak následuje přestávka, která je taktéž zakončená zavibrováním. Náramek tak může suplovat minutku či aplikaci.

Činnost

Náramek sleduje v průběhu dne tři základní metriky: počet absolvovaných kroků, spálené kalorie a počet stání. V této sekci se můžete podívat, jak si vedete – podrobné grafy ukazují počet kroků, spálených kalorií a stání v průběhu jednotlivých hodin.

Dýchání

Dýchání je účinná relaxační technika, díky které můžete odbourat stres. Aplikace provádí uživatele 1 až 5 minut trvajícím dechovým cvičením, kdy pomocí animace na obrazovce a jemnými vibracemi určuje, kdy se má nadechnout, a kdy vydechnout. Na konci na základě tepové frekvence vyhodnotí, zda cvičení přineslo kýžený účinek.

Fotografování na dálku

Aby tato funkce fungovala, je nutné ji nejprve povolit a spárovat náramek s telefonem přes Bluetooth. To lze provést v aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit Band 7-Laboratoř-Nastavení fotoaparátu. Zde je nutné stisknout tlačítko Aktivovat a následně povolit párování.

Amazfit Band 7 pak může zastávat roli dálkové spouště fotoaparátu. Princip je poměrně jednoduchý: umístíte telefon na místo, ze kterého chcete fotografovat, a spustíte na něm aplikaci Fotoaparát. Poté se postavíte před objektiv a stiskem tlačítka na náramku pořídíte snímek. Otestovali jsme uvedenou funkci na Xiaomi 12 a můžeme konstatovat, že fungovala k naší plné spokojenosti.

Fotografování na dálku
Fotografování na dálku

Historie cvičení

Přímo na náramku si můžete prohlížet podrobné informace o absolvovaných sportovních aktivitách. Ty jsou zobrazeny v podobě chronologického seznamu seřazeného od nejnovějších k nejstarším. Po klepnutí na položku se zobrazí podrobnosti.

Například v případě běhu na běžeckém pásu náramek poskytuje informace o překonané vzdálenosti, době cvičení, průměrném tempu, spálených kaloriích, průměrné a maximální tepové frekvenci. Součástí je i přehled kolik času jste trávili v jednotlivých zónách tepové frekvence (mírná, spalování tuků, aerobní, anaerobní, maximum).

Hudba

Z náramku lze ovládat hudební přehrávač ve spárovaném mobilním telefonu. Tedy zcela konkrétně je možné pozastavovat a znovu spouštět přehrávání, přeskakovat mezi skladbami a měnit hlasitost. Náramek také zobrazuje základní informace o právě přehrávané skladbě, pokud jsou k dispozici.

Hudba
Hudba

Nutno podotknout, že přímo do náramku nelze nahrát žádné soubory – tedy ani hudební. Stejně tak k němu není možné připojit bezdrátová sluchátka. Pokud tedy budete chtít během sportovních aktivit poslouchat hudbu, neobejdete se bez mobilního telefonu.

Přečtěte si také  Okoukal se vám Mi Band 4? Aplikace MiBand4 přináší téměř 200 ciferníků

Kalendář

Na náramku Amazfit Band 7 lze zobrazovat upozornění na události z kalendáře v mobilním telefonu. To je však nutné nejprve povolit v aplikaci Zepp, konkrétně na kartě Profil v sekci Amazfit Band 7-Kalendář. Poté bude aplikace synchronizovat události a schůzky na následujících třicet dní a náramek vás na ně bude upozorňovat.

Pochopitelně je nutné počítat s tím, že se obsah kalendáře synchronizuje jen při otevření aplikace Zepp. Pokud si tedy například zadáte novou schůzku, zobrazí se v náramku až po provedení synchronizace. Jinak vás na ni nebude schopný upozornit.

Krevní kyslík

Amazfit Band 7 dokáže kromě tepu měřit také úroveň okysličení krve (takzvanou krevní saturaci, známou pod označením SpO2), a to i automaticky v průběhu celého dne a noci. V této sekci se můžete podívat na graf s vývojem hodnoty v aktuální den, případně je možné aktivovat zde měření.

Přesnost tentokrát hodnotit nemůžeme, protože nemáme k dispozici kalibrovaný pulsní oxymetr. Naměřené hodnoty však byly v rozmezí mezi 91 a 99 %, což je trochu na hraně, neboť za normální jsou považovány hodnoty od 95 do 98 %.

Menstruační historie

Aplikace v této sekci zobrazuje počet dní od poslední menstruace a aktuální fázi. V případě probíhající menstruace ukazuje předpokládaný konec. Vychází přitom z dat zadaných v aplikaci Zepp.

Měření jedním klepnutím

S funkcí Měření jedním klepnutím jsme se už v minulosti na produktech značky Amazfit setkali. Po spuštění proběhne měření, trvající necelých padesát sekund. Náramek poté zobrazí hodnotu tepové frekvence, hladiny stresu a úrovně okysličení krve. Na rozdíl od dříve testovaných hodinek nebyl k dispozici údaj o dechové frekvenci.

Najít můj telefon

Velice praktická funkce, kterou využijete například při hledání zapadlého či zapomenutého telefonu. Zásadní podmínkou k fungování však je, aby byl mobil v dosahu náramku, respektive aby bylo aktivní a funkční Bluetooth připojení. Po stisku tlačítka začne telefon vyzvánět, a to i v případě, kdy je přepnutý do tichého režimu.

Najít můj telefon
Najít můj telefon

Nastavení

Sekce pro nastavení všemožných parametrů náramku od ciferníků, přes obrazovku, vibrace, detekci cvičení až po preference režimu nerušit či seznamu widgetů. Dobrou zprávou je, že prakticky všechny věci parametry lze konfigurovat jak z displeje náramku, tak i z aplikace Zepp, přičemž provedená nastavení se obousměrně synchronizují. Možnostem nastavení se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Odpočítávání

Součástí základní softwarové výbavy je také jednoduchá minutka, která po skončení odpočtu zavibruje. Můžete si zvolit časovač na 1/2/3/5/10/15/30 minut, případně nastavit vlastní hodnotu. Hodí se například při vaření, kdy nechcete rukama od potravin nastavovat minutku na displeji mobilního telefonu.

PAI

Náramek Amazfit Band 7 umí měřit skóre PAI (Personal Activity Intelligence). Jedná se o algoritmus, vyhodnocující fyzickou aktivitu uživatele s ohledem na jeho zdatnost. Více na toto téma si můžete přečíst ve článku Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Jde o docela dobrou motivaci ke sportování, jejímž cílem bude dlouhodobě udržovat hodnotu tohoto indexu nad stovkou. Výhodou této metriky je, že hodnocení závisí na fyzické kondici, tj. pokud pravidelně cvičíte, budete muset vynaložit více úsilí, než když se sportováním začínáte. Postupně se tak můžete vypracovat k lepší kondici.

V této sekci na náramku můžete zjistit, kolik bodů jste obdrželi v uplynulých sedmi dnech a vaše aktuální skóre. Kromě toho jsou zde údaje bodech získaných v průběhu aktuálního dne a informace o počtu minut strávených v jednom ze tří stupňů zátěže (nízká, průměrná, vysoká).

Počasí

Jednou z oblíbených funkcí chytrých nositelností je zobrazování informací o počasí, což se může hodit nejen při plánování outdoorových sportovních aktivit a výletů. Aplikace zobrazuje aktuální, nejvyšší a nejnižší očekávanou teplotu a piktogram vyjadřující současnou situaci.

Dále jsou k dispozici informace o časech východu a západu slunce, síle větru, vlhkosti vzduchu a UV indexu. Následuje stručná předpověď počasí na následujících sedm dní, zobrazující očekávaný stav v podobě grafického symbolu a hodnotu nejvyšší a nejnižší teploty.

Seznam úkolů

V aplikaci Zepp si můžete definovat úkoly, a to jak jednorázové, tak i opakované s denní, týdenní, měsíční, roční, nebo vlastní periodou. Na náramku je možné si tyto úkoly zobrazit a případně také označit („odškrtnout“) jako splněné.

Seznam úkolů
Seznam úkolů

Slunce a měsíc

Aplikace zobrazuje aktuální polohu Měsíce a Slunce na obloze, čas jejich východu a západu. Pokud jste v blízkosti moře, dokáže zobrazit také čas očekávaného přílivu. Informace jsou k dispozici nejen pro aktuální, ale i následující dny.

Spánek

Náramek umí monitorovat spánek, včetně jednotlivých spánkových fází. Automaticky detekuje čas usnutí i probuzení a poradí si i se spánkem v průběhu dne, což jsme tentokrát dokonce ověřili v praxi. Přesnost detekce usnutí a probuzení hodnotíme velmi pozitivně – prakticky po celou dobu testu odpovídala realitě.

Na displeji náramku se můžete podívat na délku posledního spánku, čas usnutí a probuzení. K dispozici je také časový údaj o rozložení spánkových fází(vzhůru, REM, lehký spánek, hluboký spánek) a číselné skóre, odrážející kvalitu spánku.

Stav aktivit

Tato sekce zobrazuje dva údaje – informaci o tréninkové zátěži a maximálním množství kyslíku, které je organismus schopen zpracovat při zátěži – VO2 max. Druhou z uvedených hodnot však náramek měří jen u vybraných typů sportovních aktivit.

Stopky

Stopky jsou již takřka tradiční součástí chytrých hodinek a náramků. I tentokrát přinášejí očekávané funkce, jako je měření s přesností na setinu sekundy, možnost pozastavení a opětovného spuštění a měření času v jednotlivých kolech. Je to jednoduchá, ale naprosto funkční aplikace.

Stres

Pokud si aktivujete průběžné měření tepu, dokáže náramek detekovat hladinu stresu během dne. Jeho hodnotu zjišťuje na základě variability srdečního tepu. Více na toto téma se můžete dočíst ve článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?

Na náramku se můžete podívat na graf vývoje hladiny stresu v průběhu aktuálního dne, aktuální, nejnižší a nejvyšší hodnotu. Další sekce ukazuje, kolik času jste strávili v jedné ze čtyř úrovní (žádný, normální, střední, vysoká) a na poslední obrazovce je k dispozici graf průměrného stresu v posledním týdnu.

Světový čas

Aplikace zobrazuje aktuální čas v různých časových pásmech. Stačí si vybrat město (nebo města – sledovat lze i více míst najednou) a po otevření této sekce hned uvidíte, kolik tam je hodin. To se může hodit například v případě, že musíte z nějakého důvodu komunikovat s lidmi žijícími v jiných časových pásmech.

Tepová frekvence

Jestliže si aktivujete kontinuální měření tepové frekvence, budete v této sekci moci sledovat graf s vyobrazením jejího vývoje v průběhu aktuálního dne. Nechybí údaj o minimální, maximální a průměrné hodnotě či klidovém tepu a informace o času stráveném v jednotlivých zónách.

Z hlediska přesnosti měření nelze nic vytknout – je vidět, že tuto funkci už mají dnešní náramky zvládnutou. Několikrát jsme ručně přeměřili výsledky udávané Amazfit Bandem 7 a dospěli jsme ke stejným hodnotám. Jedinou komplikací může být tetování na zápěstí, které optický snímač neprosvítí.

Možnosti nastavení náramku Amazfit Band 7

Za jednu z velkých výhod zařízení Amazfit považujeme možnost provádět nastavení jak v aplikaci Zepp, tak přímo na náramku. Subjektivně je o něco pohodlnější konfigurace v aplikaci, nicméně jistě jsou i situace, kdy oceníte možnost nastavit si cokoli přímo na displeji zařízení.

V sekci Ciferník a čas jsou připraveny tři položky. Vzhled hodinek vám umožní změnu ciferníku – vybírat můžete z těch, které jsou v náramku nahrané. Kterýkoli ciferník lze také smazat. Časový formát dovoluje volit zobrazení času ve 12- nebo 24hodinovém formátu a podobně Formát data nabízí tři možnosti zobrazení data: rok/měsíc/den, den/měsíc/rok, nebo měsíc/den/rok.

V sekci Zobrazení je vše, co budete potřebovat k nastavení displeje náramku. V první řadě je to Jas, který není řízen automaticky, ale je nutné ho definovat ručně. Pod položkou Doba aktivity pak můžete nastavit čas, po jehož uplynutí obrazovka náramku zhasne. Možnosti Stále zapnutý displej se budeme věnovat podrobněji v samostatné kapitole.

Další položkou sekce Zobrazení je Zvednout pro info – zde můžete zapnout automatické rozsvícení displeje v případě, že se na náramek podíváte. V sekci Styl tématu pak můžete vybírat ze tří vzhledů ikon v hlavní nabídce aplikací. Poslední možnost Obr. zap. při ozn. zajistí rozsvěcení obrazovky v případě přijetí notifikace z telefonu.

V sekci Vibrace je možné zapínat, nebo vypínat vibrace, kterými náramek Amazfit Band upozorňuje na různé události – například splnění cíle či oznámení z mobilu. Kromě toho je zde možné volit mezi dvěma styly vibrací – normálním a vylepšeným.

Náramek umí automaticky detekovat některé typy sportovních aktivit. V sekci Detekce cvičení si můžete zvolit, které typy sportů má rozpoznávat. Na výběr je běh, chůze, eliptický trenažér a veslovací trenažér. V případě, že Amazfit Band 7 zjistí, že sportujete, nabídne vám měření aktivity.

Automatická detekce aktivit
Automatická detekce aktivit

V sekci Použít preference najdete vše, co se jinam nevešlo. Je zde například možné zapnout režim Nerušit, případně nastavovat čas, kdy se má tento mód automaticky aktivovat. Můžete si také náramek zabezpečit heslem – v takovém případě bude požadovat autorizaci pokaždé, když ho sundáte ze zápěstí.

V sekci Aplikace rychlého přístupu pak můžete volit, které widgety a v jakém pořadí se mají zobrazovat. Stejně tak je možné přímo na náramku ovlivňovat viditelnost a měnit pořadí aplikací v hlavní nabídce či v Řídicím centru. Je také možné změnit Jazyk, kterým s vámi náramek komunikuje.

Možnost instalace aplikací

Dostáváme se k další výhodě zařízení s operačním systémem, kterou je možnost instalace dalších aplikací. Tu například Xiaomi Smart Band 7 ani Smart Band 7 Pro nenabízí, takže kromě aplikací, jež jsou v těchto náramcích od výrobce, nelze používat žádné další.

V případě Amazfit Bandu 7 s operačním systémem Zepp OS je ke 25 aplikacím možné nainstalovat další. Instalace se provádí přes aplikaci Zepp, konkrétně v sekci Profil-Amazfit Band 7-App Store. Pozitivní zprávou je, že všechny nabízené aplikace jsou úplně zadarmo.

K 17. lednu bylo k dispozici následujících 19 aplikací:

 • BMI – jednoduchá aplikace načte údaje o zadané výšce a hmotnosti a vypočítá z nich index tělesné hmotnosti (BMI)
 • Brush Teeth – dvouminutový časovač, který pomůže hlídat, zda si čistíte zuby dostatečně dlouho.
 • Calculator – jednoduchá kalkulačka, pomocí které můžete přímo ze svého zápěstí provádět jednoduché výpočty.
 • Calories – aplikace pro přepočet spálených kalorií na odpovídající potravinu nebo pokrm.
 • Currency Exchange – malá aplikace, která vám umožní rychle a snadno převádět mezi stovkou světových měn.
 • Language Tutor – s touto aplikací se můžete učit anglicky, španělsky, německy italsky či francouzsky – pomůže vám s procvičováním slovíček.
 • Navigace Wear – zobrazuje navigační pokyny z aplikace Navigace Wear v mobilním telefonu.
 • Navigation – aplikace zobrazuje na displeji náramku navigační pokyny z aplikace Navigation Watch v telefonu.
 • Notes – představa, že byste na titěrné obrazovce náramku zadávali poznámky na QWERTY klávesnici zní sice šíleně, ale tato aplikace to nabízí.
 • Pregnancy Assistant – průvodce těhotenstvím zobrazuje počet dní zbývajících do porodu a aktuální velikost očekávaného děťátka.
 • Rain – jednoduchá meteorologická aplikace dokáže upozornit na blížící se déšť v následujících šesti hodinách.
 • Real-time Heart Rate – průběžné zobrazování aktuální tepové frekvence a zóny srdečního tepu v reálném čase.
 • Snake Game – na displeji náramku si můžete zahrát legendární hru Had, známou z telefonů Nokia.
 • Solve24 – hra, ve které je cílem zkombinovat karty tak, aby výsledkem bylo číslo 24.
 • SOS Flashlight – tato aplikace rozbliká displej náramku tak, aby vysílal nouzový signál SOS v Morseově abecedě.
 • Tally Counter – jednoduché počítadlo, které můžete použít v nejrůznějších situacích.
 • Určení barvy – deset obrázků, s jejichž pomocí si můžete otestovat svou barvoslepost pomocí testu Ishihara.
 • Water Time – pokud zapomínáte v průběhu dne na příjem tekutin, tato aplikace vás může upozorňovat, že nastal čas se napít.
 • Watch Storage Space – nástroj pro zobrazení volného a obsazeného interního úložiště v zařízení.

Oznámení z telefonu

Jednou z nejpoužívanějších funkcí nositelných zařízení je zobrazování oznámení z připojeného mobilního telefonu. K tomu, aby to fungovalo, je nutné splnit několik podmínek. V první řadě je nezbytné zajistit, aby systém aplikaci neukončoval (vizte náš tip MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?) a aby měla přístup k oznámením.

Poté je možné v aplikaci Zepp aktivovat oznámení pro příchozí hovory, upozornění (vybraných) aplikací, připomenutí na stání, příchozí SMS a oznámení o dosažení stanoveného cíle. Pojďme si jednotlivé možnosti postupně projít podrobněji.

 • Příchozí hovor – náramek ukazuje jméno a telefonní číslo volajícího. Telefonát na něm nelze přijmout – je možné ztišit vyzvánění, odmítnout příchozí hovor, nebo ho odmítnout s odesláním textové zprávy (což nám nefungovalo, ačkoli aplikace Zepp měla přístup k SMS). V nastavení lze definovat text SMS s odpovědí, případně aktivovat prodlevu, než bude hovor notifikován na náramku.
 • Upozornění aplikací – náramek zobrazuje ikonu aplikace a text zprávy, respektive notifikace. Bez problémů si poradí s českou diakritikou. V nastavení si můžete zvolit, ze kterých aplikací chcete dostávat oznámení. Kromě toho je možné nechat se upozorňovat pouze v případě, kdy je obrazovka telefonu zhasnutá.
 • Připomenutí na stání – pokud máte sedavé zaměstnání, znamená to značné riziko pro váš kardiovaskulární systém. Alespoň jednou za hodinu byste proto měli vstát a projít se. S dodržováním tohoto návyku vám pomůže tato funkce, která vás po hodině bez pohybu upozorní, že byste se měli projít. V aplikaci lze nastavit čas, kdy si přejete být upozorňováni, případně i přestávku, během níž vstávat nechcete.
 • Příchozí SMS – zvlášť od upozornění aplikací se nastavují notifikace na krátké textové zprávy. I v tomto případě na ně lze reagovat přímo z náramku připravenou odpovědí. V aplikaci nejsou žádná zvláštní nastavení – upozornění na příchozí SMS lze pouze zapnout, nebo vypnout.
 • Oznámení o dosažení cíle – pokud si nastavíte denní cíle, tj. počet kroků a spálených kalorií, může vás náramek upozornit a pochválit za jejich dosažení.

Během testování chodila oznámení na náramek bez problémů. Ocenili jsme také možnost nastavit si pro různé typy událostí vlastní vibrační vzory. Potěšila nás podpora češtiny, velikost obrazovky a písma hodnotíme pro tyto účely jako dostačující, nicméně hodinky přeci jen nabídnou více prostoru.

Telefonní hovory

Náramek vás také může upozorňovat na příchozí telefonní hovory. V takovém případě zobrazí na displeji jméno volajícího (pokud je v kontaktech) a tlačítka pro ztišení vyzvánění, nebo odmítnutí hovoru. Potažením vzhůru lze vyvolat seznam předdefinovaných zpráv a odmítnout hovor současně s odesláním SMS. Pokus o využití této funkce však v našem případě končil hláškou „Nelze odeslat“.

Pokud by to fungovalo, pak možnost odmítnout hovor se současným odesláním SMS volajícímu budeme hodnotit kladně. Texty těchto zpráv lze definovat v aplikaci Zepp, konkrétně v sekci Profil-Amazfit Band 7-Notifikace a připomínky-Příchozí hovor-Řídit SMS odpovědi. Poté si jen z náramku zvolíte, kterou zprávu chcete odeslat.

Poměrně zásadní je, že na náramku nelze hovor přijmout, ani z něj iniciovat. Důvod je v tomto případě prostý: není vybaven mikrofonem ani reproduktorem a nemůže tak fungovat v roli hlasitého handsfree. Takovou funkci bychom v této kategorii produktů nejspíš ani nečekali.

Placení náramkem Amazfit Band 7

Pro mnohé zájemce o tento produkt bude pravděpodobně zásadní informace, že Amazfit Band bohužel nedisponuje podporou NFC. Z toho plyne smutný fakt, že tímto náramkem bohužel není možné bezkontaktně platit.

Always on Display

Mnohé zájemce jistě potěší funkce Always on Display (AoD), kdy displej náramku permanentně zobrazuje vybrané základní informace (zpravidla čas). To je možné díky AMOLED obrazovce, na které v takovém případě svítí jen určité body, zatímco černé body neodebírají žádnou energii.

Funkce Always on Display (AoD)
Funkce Always on Display (AoD)

Na rozdíl od náramků Xiaomi lze režim stále svítícího displeje aktivovat nejen přímo na zařízení, ale též v aplikaci, konkrétně v sekci Profil-Amazfit Band 7-Nastavení náramku-Displej a jas-Stále zapnutý displej. Zde je možné AoD nejen zapnout, ale poměrně podrobně také nastavit.

V sekci Styl ciferníku je možné volit mezi třemi přednastavenými vzhledy, nebo použít design, který je součástí právě nastaveného ciferníku. Kromě toho lze nastavit, zda má být AoD aktivní po celý den, v určitém časovém období, nebo jestli se má zapínat automaticky.

Zapnutí aktivního displeje mělo velmi zásadní vliv na výdrž náramku na jedno nabití. Zatímco s vypnutým AoD mu nečinilo problém dostat se na 9 až 10 dní, po jeho aktivaci (při zachování stejných nastavení) mizela baterie dvojnásobným tempem. Výdrž tak klesla zhruba na polovinu – tedy čtyři až pět dní.

Základní měření aktivit

Během dne náramek měří a počítá tři základní metriky: počet kroků, čas spalování tuků v minutách a počet stání. Pro tyto účely je vybaven senzorem zrychlení a gyroskopem. Chytré algoritmy pak na základě otřesů ruky vyhodnocují, zda se jednalo o krok, nebo o něco jiného.

Přesnost počítání kroků jsme několikrát ověřili vlastním počítáním a můžeme konstatovat, že je velmi dobrá – od skutečnosti se liší maximálně v řádu nízkých jednotek procent. Z principu podstaty měření však plynou jisté možné komplikace – pokud se ruka s náramkem nepohybuje způsobem obvyklým pro chůzi (např. pokud spočívá na madle kočárku či nákupního vozíku, nebo se uživatel pohybuje pomocí berlí), kroky se nezapočítají.

Kromě těchto vysloveně mechanických záležitostí dokáže Amazfit Band 7 pomocí optického snímače na spodní straně měřit tep (a na základě jeho změn i hladinu stresu) a úroveň okysličení krve (SpO2). Přesnost měření tepové frekvence hodnotíme jako velmi dobrou, spolehlivost detekce krevní saturace však nedokážeme ani odhadnout.

Měření sportovních aktivit

Dle oficiálních stránek podporuje Amazfit Band 7 měření 120 sportovních režimů. To je nesporně vysoký počet, leč ve snaze o uvádění co možná nejvyššího čísla najdeme v seznamu i „sporty“, nad kterými musíme kroutit hlavou.

Pokud na náramku otevřete sekci Cvičení, zobrazí se nabídka čítající šestnáct posledních použitých typů sportů. Zbývající více než stovka druhů cvičení je schovaná pod ikonou Všechna cvičení, kde jsou roztříděná do několika kategorií. Než se tedy dostanete k příslušnému typu sportu, budete muset přinejmenším čtyřikrát klepnout na displej.

Pro měření sportovní aktivity náramek využívá senzor zrychlení, gyroskop (těmi počítá absolvované kroky) a optický snímač (tím sleduje tepovou frekvenci). Pokud chcete zaznamenat a přesně změřit trasu, budete s sebou muset nosit mobilní telefon, neboť Amazfit Band 7 sám o sobě nepodporuje poziční satelitní systémy.

Podporované sportovní aktivity

Pochopitelně jsme se nenechali ukolébat tvrzením o 120 režimech cvičení a pěkně jsme si všechny podporované typy sportovních aktivit přepočítali. Díky tomu se můžete podívat na kompletní seznam sportů, které Amazfit Band 7 vlastně podporuje.

Recenze Amazfit Band 7
Recenze Amazfit Band 7

Rychlochůze (5 cvičení)

 • Venkovní běh
 • Chůze
 • Běžecký pás
 • Vnitřní chůze
 • Závodní chůze

Cyklistika (3 cvičení)

 • Venkovní cyklistika
 • Vnitřní cyklistika
 • BMX

Plavání (1 cvičení)

 • Plavání v bazénu

Venkovní cvičení (5 cvičení)

 • Rybolov
 • Skateboarding
 • Kolečkové brusle
 • Horolezectví
 • Parkour

Posilovna (24 cvičení)

 • Volný trénink
 • Eliptický trenažér
 • Veslovací trenažér
 • Vnitřní fitness
 • HIIT
 • Core
 • Aerobik
 • Silový trénink
 • Protahování
 • Fitness schody
 • Trénink flexibility
 • Cvičení na stepu
 • Stepper
 • Gymnastika
 • Jóga
 • Pilates
 • Aerobik
 • Skupinová kalistenika
 • Bodycombat
 • Cross training
 • Spinning
 • Hrazda
 • Bradla
 • Posilovací lana

Tanec (16 cvičení)

 • Balet
 • Orientální tanec
 • Square Dance
 • Street Dance
 • Společenský tanec
 • Tanec
 • Zumba
 • Latinskoamerické tance
 • Tanec jazz
 • Lidový tanec
 • Hiphopový tanec
 • Tanec u tyče
 • Breakdance
 • Disko tanec
 • Moderní tanec
 • Stepování

Box (12 cvičení)

 • Sportovní šerm
 • Karate
 • Box
 • Judo
 • Wrestling
 • Tchaj-ťi
 • Thajský box
 • Taekwondo
 • Bojové umění
 • Kickbox
 • Džiu-džitsu
 • Šermířství

Míčové sporty (25 cvičení)

 • Fotbal
 • Kriket
 • Baseball
 • Bowling
 • Squash
 • Basketbal
 • Softball
 • Gateball
 • Volejbal
 • Stolní tenis
 • Házená
 • Badminton
 • Plážový volejbal
 • Raketbal
 • Kulečník
 • Sepak takraw
 • Vybíjená
 • Vodní pólo
 • Lední hokej
 • Badminton
 • Sálový fotbal
 • Hacky Sack
 • Lyonské koule
 • Pelota
 • Floorball

Vodní sporty (6 cvičení)

 • Plachtění
 • Venkovní veslování
 • Dračí loď
 • Kajak
 • Šnorchlování
 • Indoorové surfování

Zimní sporty (3 cvičení)

 • Curling
 • Venkovní bruslení
 • Vnitřní bruslení

Volnočasové sporty (12 cvičení)

 • Hola hoop
 • Frisbee
 • Šipky
 • Kite
 • Přetahování lanem
 • Jianzi
 • Esport
 • Air walker
 • Houpání se
 • Shuffleboard
 • Stolní fotbal
 • Hry s pohybovým ovládáním

Deskové a karetní hry (5 cvičení)

 • Šachy
 • Dáma
 • Go
 • Bridž
 • Desková hra

Ostatní (3 cvičení)

 • Skákání přes švihadlo
 • Lukostřelba
 • Jezdectví

Celkem jsme tedy napočítali přesně 120 typů cvičení s tím, že Aerobik a Badminton jsou v seznamu dvakrát. Musíme se pozastavit nad podivným označením kategorie Box, ve které najdeme například šerm, judo, karate a další sporty, které nemají s boxováním nic společného.

Bohužel zcela chybí jakékoli lyžařské aktivity
Bohužel zcela chybí jakékoli lyžařské aktivity

Bohužel zcela chybí jakékoli lyžařské aktivity, jako je běh na lyžích, sjezdové lyžování, snowboarding a řada dalších. Stejně tak v seznamu podporovaných sportů nenajdeme jízdu na koloběžce – ať už elektrické, nebo klasické. Naopak nás překvapuje zařazení deskových her mezi sporty.

Poziční satelitní systémy

Ačkoli se Amazfit Band 7 vizuálně do určité míry podobá Smart Bandu 7 Pro od Xiaomi, chybí mu jedna poměrně podstatná věc: podpora satelitních pozičních systémů. To v praxi znamená, že náramek není schopen zjišťovat svou pozici, a tím pádem ani zaznamenávat absolvovanou trasu a měřit její parametry.

Pokud tedy budete chtít měřit trasy svých venkovních aktivit, je jedinou možností nosit s sebou mobilní telefon, který zastane roli GPS přijímače. Kromě nutnosti nosit u sebe mobil to také znamená zvýšené vybíjení jeho baterie v průběhu měření, neboť určování polohy je poměrně energeticky náročné.

Když zvolíte aktivitu, u které lze zaznamenávat absolvovanou trasu, spojí se náramek s aplikací v mobilu, a ta následně zajistí záznam. Přesnost a spolehlivost měření tak závisí výhradně na schopnostech telefonu – náramek na ni nemá pražádný vliv. Nebudeme proto hodnotit rychlost nalezení polohy ani přesnost zaznamenané trasy.

Co náramek měří během venkovních aktivit?

Schopnosti náramku Amazfit Band 7 v oblasti měření outdoorových aktivit jsme vyzkoušeli při chůzi. Na jiné sporty, bohužel, nebylo adekvátní počasí. Hned v úvodu je také nutné znovu zopakovat, že náramek nepodporuje žádné satelitní poziční systémy, takže o případný záznam trasy se stará mobilní telefon, což má – pochopitelně – vliv na jeho baterii.

Přečtěte si také  Nové hodinky Amazfit Balance umí bezkontaktně platit i telefonovat

V aplikaci Zepp je na prvním místě zobrazena mapa s absolvovanou trasou, za kterou následují údaje o překonané vzdálenosti, datu a času zahájení aktivity. V další části se dozvíte dobu trvání aktivity, průměrnou rychlost pohybu a průměrnou tepovou frekvenci.

Níže pak najdete graf, zobrazující vývoj rychlosti pohybu s vyznačenou nejvyšší a průměrnou rychlostí, graf průběhu tepové frekvence s maximální a průměrnou hodnotou a podíl časů strávených v jednotlivých zónách srdečního tepu. K dispozici jsou také grafy rytmu chůze, délky kroku, údaje o aerobním a anaerobním tréninkovém efektu a informace o hodnotách v kilometrových úsecích.

Pod odkazem Podrobné údaje jsou pak k dispozici tyto informace:

 • Vzdálenost
 • Celkový čas
 • Doba aktivity
 • Průměrné tempo
 • Nejlepší tempo
 • Průměrná rychlost
 • Maximální rychlost
 • Průměrná kadence
 • Maximální kroková frekvence
 • Průměrný krok
 • Kroky
 • Spáleno (kcal)
 • Průměrní srdeční tep
 • Maximální srdeční tep
 • Aerobní TE
 • Anaerobní TE
 • Aktuální zátěž cvičení

Poměrně nepříjemným překvapením je skutečnost, že ve statistikách není žádným způsobem reflektována nadmořská výška. Z poskytnutých dat tedy nevyčtete, jaké jste překonali převýšení, či kolik času jste šli do kopce, po rovině, nebo z kopce. Nutno podotknout, že aplikace Mi Fitness ve spojení s hodinkami Mi Watch informace o výšce poskytuje.

Co náramek měří během indoorových aktivit?

Venku bylo v průběhu testu poměrně chladno, takže jsme s povděkem otestovali schopnost náramku Amazfit Band 7 měřit aktivity odehrávající se pod střechou. Konkrétně jsme vyzkoušeli jógu a chůzi. Pochopitelně při těchto sportech není využívána GPS telefonu.

Informací je o něco méně než v případě venkovních aktivit, což je poměrně pochopitelné. Na prvním místě naprosto logicky chybí mapa. Aplikace ukazuje datum a čas zahájení cvičení a počet spálených kalorií. Následují údaje o délce cvičení, průměrné a maximální srdeční frekvenci.

Níže je graf zobrazující vývoj tepové frekvence v průběhu cvičení a informace o podílu času stráveném v jednotlivých zónách. Následují údaje o aerobním a anaerobním tréninkovém efektu, v případě chůze pak aplikace ukazuje grafy rytmu a délky kroků.

O něco chudší jsou i podrobnosti, uváděné v samostatné sekci:

 • Celkový čas
 • Doba aktivity
 • Spáleno
 • Průměrný srdeční tep
 • Maximální srdeční tep
 • Minimální srdeční tep
 • Aerobní TE
 • Anaerobní TE
 • Aktuální zátěž cvičení

Poskytované údaje považujeme v tomto případě za dostatečné – nenašli jsme nic, co by nám v tomto směru mohlo chybět.

Automatické měření aktivit

Náramek umí automaticky detekovat některé typy sportovních aktivit. V sekci Detekce cvičení si můžete zvolit, které typy sportů má rozpoznávat. Na výběr je běh, chůze, eliptický trenažér a veslovací trenažér. V případě, že Amazfit Band 7 zjistí, že sportujete, nabídne vám měření aktivity.

V praxi však funkčnost automatické detekce bohužel nemůžeme potvrdit. Tedy přinejmenším v případě chůze nám náramek ani po ujití více než tisíce kroků nenabídl zahájení měření. Hodinky Xiaomi Mi Watch přitom nabízejí měření aktivity přibližně po 800 krocích.

Aplikace Zepp

Amazfit Band 7 lze, stejně jako další produkty této značky, párovat výhradně s aplikací Zepp, která je k dispozici zdarma pro telefony s operačními systémy Android a iOS. S žádnou jinou aplikací ho párovat nelze, což je svým způsobem dobře, protože tak odpadá nutnost výběru, což je zejména pro začátečníky zbytečná komplikace.

Zepp(formerly Amazfit)
Zepp(formerly Amazfit)
Developer: Huami Inc.
Price: Free
‎Zepp (formerly Amazfit)
‎Zepp (formerly Amazfit)
Developer: Huami Inc.
Price: Free+

Aplikaci vnímáme jako relativně přehlednou, designově povedenou a logicky strukturovanou. K jejím největším výhodám počítáme zejména podrobné popisy, ze kterých i naprostý laik vyčte různé užitečné informace týkající se například naměřených hodnot.

Zepp se vyznačuje se čistým vzhledem, kterému dominuje bílá barva, a relativně přehledným uživatelským rozhraním, sestávajícím ze tří sekcí: Homepage, Zdraví a Profil, mezi kterými lze přepínat tlačítky ve spodní části okna.

V sekci Homepage, která se otevírá jako první, jsou především informace o všech naměřených hodnotách. Sekce Zdraví zobrazuje údaje o posledních aktivitách a zvolené cíle. Konečně v sekci Profil najdete různá nastavení, včetně velmi detailní konfigurace náramku.

Sekce Homepage

Sekci Homepage tvoří obdélníkové dlaždice, jejichž pořadí i viditelnost lze uživatelsky přizpůsobit po klepnutí na tlačítko Upravit datovou kartu, situované ve spodní části. Snadno tak můžete schovat karty, které nepoužíváte, či s údaji, jež náramek nepodporuje.

PAI

Sekce PAI ukazuje hodnotu indexu Personal Activity Intelligence, který odráží fyzickou aktivitu s ohledem na aktuální fyzickou kondici. Při výpočtu hodnoty se bere v úvahu posledních sedm dní, přičemž z hlediska zdraví je vhodné udržovat ji nad hranicí stovky. Více na toto téma můžete nastudovat v našem článku Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Po klepnutí na dlaždici se zobrazí podrobnější přehled, ze kterého vyčtete, jak jste v posledních sedmi dnech sbírali body. Pokud chcete navýšit své bodové konto, nabídne vám aplikace tip, jak dosáhnout vyšší mety – například si můžete jít na šestnáct minut zaběhat.

Spánek

Náramek dokáže poměrně podrobně sledovat a vyhodnocovat váš spánek. Na dlaždici se zobrazuje skóre posledního spánku na stupnici od 0 do 100, celková délka spánku a čas strávený hlubokým spánkem. Nechybí ani graf s vyznačeným začátkem a koncem spánku a průběhem jednotlivých fází.

Po klepnutí na dlaždici se dozvíte další údaje, jako je slovní hodnocení, čas usnutí, pravidelnost nebo rozložení spánkových fází. Zvlášť jsou také „vypíchnuté“ a vyhodnocené údaje o délce hlubokého a REM spánku či délce probuzení. Náramek měří také průměrnou tepovou a vyhodnocují kvalitu dýchání. K dispozici jsou také týdenní, měsíční a roční statistiky.

Z hlediska měření spánku musíme pochválit relativně přesnou detekci času usnutí a probuzení. Náramek také správně detekoval krátká probuzení v průběhu noci. Dle dostupných informací by měl bez problémů zvládat i sledování spánku v průběhu dne, což jistě ocení lidé pracující na směny.

Srdeční tep

Náramek umí měřit srdeční tep, a to i kontinuálně, v průběhu dne – pro tyto účely je vybaven optickým senzorem na spodní části těla. Výsledky pak můžete sledovat v aplikaci, kde dlaždice ukazuje aktuální a průměrnou hodnotu, jakož i graf vývoje tepové frekvence v průběhu aktuálního dne.

Po otevření sekce jsou připraveny podrobnější údaje, zahrnující informaci o klidovém tepu, maximální, minimální a průměrné hodnotě a času stráveném v jedné ze šesti zón tepové frekvence (relax, zahřívání, spalování tuků, aerobní, anaerobní a VO2 max). Nechybí ani dlouhodobé (týdenní, měsíční a roční) statistiky.

Přesnost měření tepové frekvence považujeme za dostatečnou. Při opakovaném ručním přeměření jsme získali tytéž hodnoty, jako indikoval náramek. Problémy může činit pouze tetování na zápěstí nebo špatně utažený řemínek

Stres

Amazfit Band 7 dokáže na základě změn tepové frekvence detekovat hladinu stresu. Vyjadřuje ji na stupnici od 0 do 100 a na dlaždici číslem a stručným popisem (například „střední“). Po klepnutí se můžete podívat na vývoj hladiny stresu v průběhu času a koláčový graf, ukazující poměr jednotlivých úrovní (relax, normální, střední a vysoká).

Ani v tomto případě nechybí týdenní, měsíční a roční statistiky. Více se o tématu měření stresu můžete dozvědět z našeho článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte? Subjektivně hodnotíme měření hladiny stresu rozpačitě.

Kromě toho, že jsme měli pocit, že často neodráží realitu (nejvyšší hodnoty náramek měřil před usnutím), náramek většinu aktivního času stres prostě neměřil – zejména patrné to bylo v okamžicích psaní na počítačové klávesnici, což mohlo být způsobené otřesy zápěstí.

Krevní kyslík

Dalším parametrem, který náramek dokáže sledovat v průběhu celého dne, je úroveň okysličení krve neboli krevní saturace, známá též pod zkratko SpO2. Více si na toto séma můžete přečíst ve článku Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?

Pokud si zapnete celodenní měření SpO2, bude dlaždice zobrazovat poslední naměřenou hodnotu. V podrobnostech se pak můžete podívat na údaje zjištěné v průběhu času, jakož i maximální, minimální a průměrný stav. I zde jsou k dispozici souhrnné statistiky za týden, měsíc a rok.

I v tomto případě budeme kritizovat, že Amazfit Band 7 měřil úroveň okysličení jen občas. Důvod je jasný – během měření musí být uživatel v klidu, což se ne vždy podaří. Naměřené hodnoty bohužel neodpovídaly předpokladům – pohybovaly se v rozmezí od 90 do 99 %. Bohužel jsme je nemohli verifikovat certifikovaným přístrojem.

Historie cvičení

Další dlaždice v sekci Homepage zobrazuje údaj o počtu měřených cvičení v posledním týdnu a celkovém čase, který jste těmito aktivitami strávili. Následují základní údaje o posledních dvou cvičeních v podobě piktogramu, vzdálenosti a času.

V podrobnostech a pak můžete podívat na další detaily, jako je celková překonaná vzdálenost, počet cvičení, doba trvání a spálené kalorie. Tyto údaje lze prohlížet po jednotlivých dnech, ale k dispozici jsou i týdenní, měsíční a roční statistiky.

Níže je pak přehled všech aktivit v podobě seznamu, kde jednotlivé položky obsahují piktogram, čas zahájení cvičení, délku a průměrnou rychlost. Po klepnutí jsou pak k dispozici veškeré podrobnosti, jak jsme je popsali v kapitolách Co náramek měří během venkovních aktivit? a Co náramek měří během indoorových aktivit?

Mé nástroje

Dlaždice Mé nástroje je jakýmsi rozcestníkem, ze kterého se snadno a rychle dostanete až do osmi sekcí. To, které to budou, můžete volit z nabídky obsahující celkem osmnáct položek.

Mé nástroje
Mé nástroje
 • Běhání – spuštění měření aktivity běhání z aplikace.
 • Walking – spuštění měření pohybové aktivity chůze z aplikace.
 • Jízda na kole – spuštění měření jízdy na kole z aplikace.
 • Obchod se vzhledy hodinek – sekce s ciferníky, jež lze nainstalovat do náramku.
 • Příchozí hovor – nastavení upozornění na příchozí hovor.
 • Upozornění aplikací – konfigurace odesílání oznámení aplikací z telefonu do náramku.
 • Vibrace – nastavení způsobu vibrací pro různé typy oznámení.
 • Odemknutí obrazovky – konfigurace odemykání obrazovky telefonu.
 • Budík – nastavení budíku v náramku.
 • Plán – rychlý přístup k seznamu naplánovaných událostí.
 • Najít zařízení – vyhledání ztraceného nebo zapadlého náramku.
 • Rodina – možnost přidání přátel, se kterými budete moci porovnávat naměřené sportovní výsledky.
 • Nastavení cíle – definice cílů, jako je denní počet kroků, váha, počet spálených kalorií či čas spánku.
 • Cyklus – informace o menstruačním cyklu a aktuální fázi.
 • Vážení dítěte – je k dispozici jen při spárování s chytrou váhou.
 • Rovnováha na jedné noze – je k dispozici jen při spárování s chytrou váhou s touto funkcí.
 • Režim host – je k dispozici jen při spárování s chytrou váhou.
 • Seznam úkolů – rychlý přístup do seznamu úkolů v náramku.

Kroky

Jedním z klíčových parametrů, který náramek měří, je počet absolvovaných kroků. Na dlaždici najdete údaj o počtu kroků v aktuální den, spálených kaloriích a překonané vzdálenosti. Kroky jsou počítány automaticky v průběhu celého dne, takže není nutné spouštět žádnou aktivitu. Délka kroku je odvozována ze zadané výšky postavy a není možné ji změnit.

Po klepnutí se zobrazí další podrobnosti v čele s grafem, ze kterého můžete vyčíst, kolik kroků jste udělali v jednotlivých hodinách aktuálního dne. Dále jsou k dispozici údaje o vzdálenosti, spálených kaloriích a čase, po který jste byli v pohybu.

Další statistiky ukazují, v kolika dnech jste splnili nastavený cíl počtu kroků a případně i kolikátý den za sebou se vám to povedlo. Ještě níže je srovnání průměrného počtu kroků v aktuálním a minulém týdnu a současném a předcházejícím měsíci. Nechybí ani souhrnné týdenní, měsíční a roční statistiky.

Náramek počítá kroky velmi přesně – když jsme si je opakovaně počítali sami, došli jsme pokaždé ke stejným výsledkům. S ohledem na použitou technologii, kdy je krok detekován senzorem zrychlení a gyroskopem na základě otřesů a pohybů ruky, je však nutné počítat s určitými omezeními.

Pokud se ruka nepohybuje způsobem obvyklým pro chůzi (například spočívá-li na madle nákupního košíku či kočárku, nebo pohybuje-li se uživatel pomocí berlí nebo s hůlkou), nebudou se absolvované kroky počítat správně, případně vůbec.

Kalorie

Další důležitou metrikou, kterou náramek od Amazfitu měří, je počet kalorií spálených pohybem v průběhu dne. Dlaždice na úvodní obrazovce ukazuje kalorie spálené v průběhu aktuálního dne a to, nakolik je spalování během pohybových aktivit dostatečné.

Po klepnutí na dlaždici se zobrazí graf, zobrazující pálení kalorií v průběhu dne. Pokud jste provozovali nějaké pohybové aktivity, zobrazuje se níže seznam, kolik kalorií jste spálili těmito činnostmi. K dispozici jsou také týdenní a měsíční statistiky.

Stav aktivit

Dlaždice Stav aktivit zobrazuje dva údaje. Tím prvním je VO2 max neboli maximální množství kyslíku, které tělo dokáže využít během fyzické aktivity. Náramek patrně měří tento údaj jen u vybraných aktivit, protože ani po mnoha nachozených kilometrech nezobrazoval jeho hodnotu.

Po klepnutí na dlaždici by se měla zobrazit hodnota na barevné škále a také graf s vývojem VO2 max v průběhu času v denním, týdenním a měsíčním přehledu. Jak jsme ale uvedli v předchozím odstavci, v průběhu celého testu nám Amazfit Band 7 tento údaj nezměřil. Další informace o této metrice můžete načerpat z našeho článku Co je VO2 max a co tato hodnota vypovídá o vašem zdraví?

Druhým údajem je zatížení při tréninku. Dle popisku se „Jedná o výsledek všech tréninkových jednotek během posledních sedmi dnů. Aktuální úroveň tréninkové zátěže, kterou indikujeme, bere vaši úroveň fyzické kondice jako referenci po porovnání tréninkové zátěže za posledních sedm dní s dlouhodobou tréninkovou zátěží.“

Hodnota je zobrazována na barevné škále a v podobě grafu, zobrazujícího tento údaj za posledních 28 dní. Jedná se o hodnotu EPOC – fyziologický efekt označovaný jako „nadměrná spotřeba kyslíku po cvičení“ („Excess Post-exercise Oxygen Consumption“), známý také jako kyslíkový dluh. Jde o množství kyslíku potřebné k obnovení normální, klidové úrovně metabolických funkcí (tzv. homeostázy).

Kvalita dýchání ve spánku

Pokud si v nastavení aktivujete možnost sledování kvality dýchání ve spánku, bude se na této dlaždicí zobrazovat aktuální stav, který by měl být za ideálních podmínek „Normální“. Kvalita dýchání je vyhodnocována na základě celkových údajů a dat z každé hodiny.

Prvním údajem je hypopnoe, udávaná v počtu za hodinu. Jedná se o stav, kdy dochází k částečnému nebo úplnému uzavření dýchacích cest během spánku. V důsledku toho se snižuje množství kyslíku, které se dostává do plic, a dochází k přerušení spánku. Toto přerušení spánku může vést k nespavosti, únavě a poruchám spánku jako je apnoe.

Následují grafy, zobrazující celkový počet těchto stavů a průměrný počet hyponoí za hodinu. Aplikace pak vyhodnocuje čtyři stupně rizika:

 • Normální: průměrný počet epizod hypopnoe za hodinu je menší než 5.
 • Nízké riziko: průměrný počet epizod hypopnoe za hodinu mezi 5 až 14.
 • Střední riziko: průměrný počet epizod hypopnoe za hodinu mezi 15 až 30.
 • Vysoké riziko: průměrný počet epizod hypopnoe za hodinu více než 30.

Sledování cyklu

Zejména něžnější polovina lidstva možná ocení možnost sledování menstruačního cyklu. Nutno podotknout, že v tomto případě však nejde o funkci náramku, ale čistě záležitost aplikace Zepp. V jejím rámci lze zadat menstruaci a následně odečítat aktuální fázi.

Na dlaždici na úvodní stránce je uvedena nynější fáze a počet dní zbývajících do očekávané menstruace. V podrobnostech je připraven kalendář s vyznačením plodných a „červených“ dnů. Kromě toho je možné zadávat údaje o bolestivosti, úrovni krvácení a náladovosti.

Neaktivní dlaždice

Na domovskou obrazovku lze vytáhnout také několik dlaždic, jež však ve spojení s náramkem Amazfit Band 7 nezobrazují žádné údaje. Naštěstí není problém je deaktivovat, aby nepřekážely. Pojďme se podívat na jejich stručný přehled.

 • Analýza tělesné hmotnosti – hmotnost lze sledovat například pomocí váhy, přičemž palety poskytovaných hodnot závisí na zvoleném typu váhy.
 • Krevní tlak a krevní cukr – Amazfit Band 7 neumí měřit ani krevní tlak, ani cukr. Aktuálně nevíme o produktech, jež to umožňují.
 • EKG – v tomto případě platí to samé, co v předchozím bodě. V současnosti nevíme o produktu Amazfit, jež by uměl měřit EKG.
 • Tělesná teplota – této funkce se asi dočkáme nejdřív, ale nyní neznáme produkt, který by uměl měřit tělesnou teplotu.
 • Trenér Zepp – je novinkou v nabídce, která však funguje výhradně s hodinkami Amazfit Falcon. Dle popisku si klade za cíl poskytovat individuální doporučení pro cvičení, posílit funkce srdce a plic a zlepšit zdraví uživatele. Doporučíme denní tréninkovou zátěž, která vám pomůže vytvořit si správné tréninkové návyky, efektivně zlepšit fyzickou kondici a zůstat zdravý, a přitom předcházet sportovním zraněním.

Sekce Zdraví

Ze sekce Zdraví můžete zahájit měření tří typů outdoorových sportovních aktivit, nastavit si cíle, jichž chcete dosáhnout, a přidat přátele, tj. další uživatele aplikace Zepp, se kterými budete vzájemně sdílet své výsledky.

První tři dlaždice, označené jako Walking, Běhání a Jízda na kole ukazují informaci o tom, kdy jste se danému typu aktivity věnovali naposledy. Pomocí tlačítka můžete spustit měření, které však nebude probíhat pomocí náramku, ale čistě jen prostřednictvím telefonu. Na displeji mobilu se v průběhu aktivity zobrazuje údaj o čase, tempu a tepové frekvenci.

Dlaždice Nastavení cíle zobrazuje cíle, kterých chcete dosáhnout. Definovat lze počet kroků a spálených kalorií, délku spánku a hmotnost. V případě dosažení určeného počtu kroků či kalorií vás náramek může na tuto skutečnost upozornit vibrací.

Poslední dlaždice Rodina umožňuje interakci s ostatními uživateli aplikace Zepp. Přidat přítele můžete vzájemným naskenováním QR kódů. Následně lze sledovat počet kroků v průběhu aktuálního dne, délku spánku a hmotnost takto přidaných uživatelů.

Sekce Profil

V sekci Profil je k dispozici nastavení některých parametrů souvisejících s uživatelským účtem. Slouží také k přidávání zařízení v rámci platformy Amazfit, jak jsou chytré hodinky, náramky, sluchátka, váha či běžecký pás.

Moje zařízení

V této sekci najdete všechna zařízení spárovaná s aplikací Zepp. V našem případě to je náramek Amazfit Band 7 a chytrá váha Xiaomi Mi Body Composition Scale 2. U náramku je zobrazen aktuální stav baterie, u váhy nikoli, protože je po většinu času vypnutá.

K přidání dalšího zařízení slouží tlačítko Přidat. Po jeho stisknutí dostanete na výběr, o jakou kategorii zařízení se jedná a následně proběhne proces párování, jenž se může lišit v závislosti na produktu. Po klepnutí na položku pak můžete jednotlivá zařízení nastavovat a spravovat – na to se podíváme v samostatné kapitole.

Trenér Zepp

Jak jsme uvedli v kapitole věnované dlaždicím na domovské obrazovce, funkce Trenér Zepp je k dispozici pouze ve spojení s hodinkami Amazfit Falcon. Pokud máte aplikaci spárovanou s náramkem Band 7, jednoduše se do ní nedostanete.

Moje cíle

Zde se nám, možná poněkud nepochopitelně, duplikuje sekce pro nastavení cílů, kterých chcete dosáhnout. Definovat lze počet kroků a spálených kalorií, délku spánku a hmotnost. V případě dosažení určeného počtu kroků či kalorií vás náramek může na tuto skutečnost upozornit.

Moje trasa

Po otevření této sekce se nám zobrazilo hlášení Žádné trasy. Podrobnosti o tom, k čemu slouží, jsme se dozvěděli po klepnutí na odkaz Jak přidat trasu. Konkrétně jde o možnost nahrání souboru s trasou v některém z podporovaných formátů.

Aplikace podporuje import souborů tras ve třech formátech: GPX, TCX a KML. Amazfit však upozorňuje, že z důvodu potíží s formátem nemusí být některé soubory naimportovány. K importu je nejprve nutné vytvořit či jinak získat soubor trasy v jiné aplikaci.

Když se tento soubor pokusíte otevřít, měl by vám telefon jako jednu z možností nabídnout aplikaci Zepp. Po výběru se otevře aplikace a zobrazí se importovaná trasa. Klepnutím na Uložit uložíte trasu do sekce Moje trasa, kterou najdete na stránce Profil.

Moje záznamy

V této sekci aplikace poskytuje údaje o rekordech, kterých jste dosáhli v rámci aktivit běhání, jízdy na kole či lezení. Konkrétně jde o následující informace.

Běhání:

 • Nejdelší vzdálenost.
 • Maximální čas.
 • Minimální čas dosažený na 3 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 5 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 10 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na vzdálenosti půlmaratonu.
 • Minimální čas dosažený na vzdálenosti maratonu.

Jízda na kole:

 • Nejdelší vzdálenost.
 • Maximální čas.
 • Maximální nastoupaná výška.
 • Minimální čas dosažený na 5 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 10 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 20 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 40 kilometrech.

Lezení:

 • Nejvyšší nadmořská výška.
 • Maximální nastoupaná výška.
 • Maximální sestoupaná výška.
 • Maximální přírůstek vzdálenosti.

Rodina

Tato sekce se původně jmenovala Přátelé. Opět duplikuje stejnojmennou sekci, kterou jsme viděli na záložce Zdraví. Můžete zde vidět údaje o uživatelích, se kterými jste se přidali do přátel. Konkrétně se jedná o počet kroků v aktuálním dni, délku spánku během poslední noci a poslední naváženou hmotnost.

Přidat účty

Jednou ze silných stránek aplikace Zepp je možnost propojení s dalšími aplikacemi. Zatímco aplikaci Mi Fitness, používanou například pro hodinky Xiaomi Mi Watch, Watch S1, Watch S1 Active či náramky Smart Band, lze propojit výhradně se Stravou, zde jsou možnosti výrazně širší.

Pomiňme na prvním místě pro nás nepoužitelný WeChat. Své sportovní výkony a zdravotní údaje můžete automaticky sdílet do aplikací Google Fit, Strava, Relive, Amazon Alexa a Adidas Running. Pokud byste chtěli synchronizovat svá data s jinou aplikací, doporučíme použít postup uvedený v našem článku Jak propojit hodinky Amazfit s aplikací Strava a Google Fit? v kapitole Jak přenést data ze Stravy do jiné platformy?

Zpětná vazba uživatele

Pokud budete mít s náramkem Amazfit Band 7 či aplikací Zepp jakýkoli problém, můžete se přes zpětnou vazbu obrátit na podporu. Stačí vybrat kategorii, popsat, s čím konkrétně máte potíže, případně nahrát obrázek a odeslat hlášení.

Chytrá analýza

V této sekci můžete zapnout, nebo vypnout takzvanou chytrou analýzu. V případě tohoto náramku se jedná o analýzu kvalitu spánku. Bohužel k této sekci jsme nedohledali žádné podrobnější informace o tom, co vlastně aktivace, respektive deaktivace tohoto přepínače způsobí.

Sekce Chytrá analýza
Sekce Chytrá analýza

Nastavení

Poslední sekce se týká nastavení aplikace Zepp. Konkrétně zde najdete následující možnosti

 • Účet a zabezpečení – možnost propojení účtu Amazfit/Zepp s dalšími účty (Facebook, Google, Xiaomi, LINE a WeChat).
 • Noční režim – možnost aktivace tmavého režimu. Buď můžete „natvrdo“ nastavit světlý, nebo tmavý mód, případně se může aplikace přizpůsobovat aktuálnímu nastavení telefonu.
 • Jednotky – volba jednotek vzdálenosti, hmotnosti a teploty.
 • Zobrazit stav v Oznamovací roletce – tuto volbu doporučujeme ponechat aktivní, neboť tím lze částečně zabránit ukončení aplikace systémem.
 • Stránka Správa oprávnění aplikace – přehledná kontrola udělených oprávnění, jež aplikace Zepp potřebuje ke svému fungování. Jednotlivé položky vysvětlují, k čemu je dané oprávnění potřebné. V případě potřeby lze oprávnění snadno udělit i odebrat.
 • Značení chování – pomocí této funkce můžete zaznamenávat některé činnosti, jako je řízení auta či jídlo, případně vlastní.
 • Zkontrolovat aktualizace – zástupce, jenž otevře Obchod Google Play a umožní kontrolu dostupnosti aplikace Zepp.
 • O aplikaci – poskytne údaje o verzi aplikaci a algoritmu, umožňuje seznámení s podmínkami ochrany osobních údajů a přihlášení k informacím o novinkách a produktech.
 • Odhlásit – tímto tlačítkem je možné odhlásit se z aplikace Zepp.

Možnosti nastavení náramku Amazfit Band 7

Veškeré možnosti nastavení chytrého náramku Amazfit Band 7 najdete v sekci Profil-Moje zařízení-Amazfit Band 7. Po otevření se zobrazí náhled náramku, včetně aktuálního ciferníku, aktuální stav baterie a počet dní od posledního nabití.

Sledování zdraví

V sekci Sledování zdraví lze povolovat, zakazovat a nastavovat veškeré parametry, které náramek umí monitorovat – tedy měření srdečního tepu, sledování délky a kvality spánku, měření hladiny stresu a úrovně okysličení krve.

Přečtěte si také  Recenze Xiaomi Redmi Note 10: displej v hlavní roli

U tepové frekvence si můžete zvolit, jak často ji chcete měřit (1/5/10/30 minut, nebo vypnout) a zda si přejete být upozorňováni na příliš vysokou (100/110/120/130/140/150 tepů za minutu) či příliš nízkou (40/45/50 tepů za minutu) tepovou frekvenci.

V případě sledování spánku jsou k dispozici dva přepínače. Asistované monitorování spánku bude po aktivaci zaznamenávat více informací o tom, jak spíte. Funkce Sledování kvality dýchání ve spánku, která je zatím pouze ve fázi beta testování, pak měří, zda během spánku dobře dýcháte.

Volitelně si můžete zapnout průběžné měření hladiny stresu během dne. Slouží k tomu přepínač Automatické monitorování stresu, kterým zapnete měření v pětiminutových intervalech. Náramek vás také může upozornit, pokud hladina stresu vzroste nad 80 bodů po dobu delší než deset minut.

Poslední funkcí je měření krevní saturace neboli úrovně okysličení krve, známé též pod zkratkou SpO2. Pokud chcete sledovat vývoj této hodnoty v průběhu celého dne, určitě si aktivujte volbu Automatické monitorování kyslíku v krvi. Náramek vás také může upozornit, pokud hladina klesne v průběhu deseti minut pod stanovenou hodnotu (80 %/85 %/90 %).

Notifikace a připomínky

Jak se od současných chytrých nositelností předpokládá, i náramek Amazfit Band 7 dokáže zobrazovat notifikace ze spárovaného mobilního telefonu. V této sekci si můžete zvolit, na jaké události si přejete být upozorňováni.

V první řadě je to upozornění na příchozí hovor, který však nelze na náramku přijmout. Pokud zapnete možnost Zobrazit kontaktní informace, bude náramek ukazovat jméno nebo telefonní číslo volajícího. Na hovor pak můžete odpovědět prostřednictvím některé z textových zpráv, jejichž znění si můžete v této sekci nadefinovat.

Velmi populární je možnost Upozornění aplikací, tedy zobrazování notifikací nejrůznějších aplikací z telefonu na displeji náramku. V této sekci lze mimo jiné zapnout, aby oznámení byla odesílána na náramek jen tehdy, je-li obrazovka telefonu zhasnutá. Dále je možné pomocí přepínačů vybrat, ze kterých aplikací si přejete zobrazovat notifikace. Odpovídat na zprávy však nelze, a to ani pomocí připravených odpovědí.

Náramek vás také může upozornit na příliš dlouhou dobu bez pohybu. Tuto možnost najdete pod položkou Připomenutí na stání, kde je možné nastavit časy, od kdy do kdy si přejete být upozorňováni. Pokud v rámci jedné hodiny nevykonáte určitý počet kroků, náramek vás vyzve, abyste se postavili.

Amazfit Band 7 umí upozorňovat na příchozí krátké textové zprávy (SMS). Tuto možnost lze aktivovat v samostatné sekci, a kromě vypnutí a zapnutí není možné definovat žádné další parametry. Informace o doručených zprávách jsou zobrazovány podobným způsobem, jako notifikace z ostatních aplikací.

Poslední položkou je Oznámení o dosažení cíle. Pokud v průběhu dne dosáhnete stanoveného počtu kroků nebo kalorií, náramek zavibruje a oznámí vám, že jste splnili cíl. Všechny cíle lze definovat v sekci Profil-Moje cíle, jak jsme si popsali v samostatné kapitole.

Nechybí ani možnost nastavení vlastních vibračních vzorů, díky nimž lze jednodušeji poznat, co náramek notifikuje, bez nutnosti dívat se na jeho obrazovku. Notifikace a připomínky fungovaly po celou dobu testu spolehlivě a nemáme vůči nim žádné výhrady.

Obchod se vzhledy náramku

Možnosti změny ciferníku náramku jsme se již věnovali v samostatné kapitole. Nabídka v sekci Obchod se vzhledy hodinek je dostatečná – čítá bezmála stovku ciferníků, jež jsou pro lepší přehlednost roztříděné do několika kategorií.

V nabídce jsou bezplatné ciferníky, ale i celá řada placených. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 1 do 4 eur, tj. mezi 25 a 100 korunami. Platba probíhá přes Obchod Google Play, tedy tou patrně nejjednodušší možnou cestou.

U každého ciferníku je kromě názvu k dispozici náhled, jméno autora, velikost, cena a případně i stručný popis. Instalaci do náramku spustíte tlačítkem Synchronizovat, přičemž přenos a aktivace trvá (v závislosti na velikosti) několik desítek sekund.

App Store

Jak jsme podrobně rozebrali v kapitole Možnost instalace aplikací, do náramku Amazfit Band 7 lze instalovat další aplikace. V době vzniku recenze (konec ledna 2023) jich bylo 19 a postupně přibývaly další.

Všechny aplikace jsou k dispozici zdarma. Z aplikace Zepp lze kromě ikony a názvu vyčíst velikost a jméno vývojáře. Dále je k dispozici jeden nebo více náhledových obrázků, informace o číslu verze a novinkách v poslední aktualizaci.

Po klepnutí na tlačítko Instalovat dojde k instalaci aplikace do náramku, kde ji pak najdete v seznamu. Samotný proces nebývá dlouhý – v případě 1 MB velkého balíčku trval asi 10 sekund. Přes sekci Správa pak je možné nainstalované aplikace z náramku odstranit.

Nastavení náramku

Z hlediska konfigurace Amazfit Band 7 je patrně nejpodstatnější sekce Nastavení náramku. Zde můžete definovat prakticky všechny parametry, počínaje displejem a jeho jasem, přes vibrace či centrum ovládání, až po volbu jazyka. Jednotlivé sekce si nyní projdeme v samostatných kapitolách. Prakticky všechny parametry, které lze nastavit z aplikace, je možné konfigurovat také přímo na náramku.

Nastavení náramku
Nastavení náramku

Displej a jas

V sekci Displej a jas jsou především nastavení související s obrazovkou náramku. Protože Amazfit Band 7 nemá snímač okolního světla, je nutné nastavovat jas náramku výhradně ručně. Kromě toho je možné nastavit i dobu, po jaké se má obrazovka zhasnout – tuto možnost najdete pod položkou Doba aktivity obrazovky a na výběr je 5/10/15/20/25/30 sekund.

Nechybí ani možnost aktivovat si Stále zapnutý displej neboli Always on Display, kterému jsme se věnovali v samostatné kapitole. Ten může být aktivní po celý den, nebo pouze ve zvolených časech. Na výběr jsou buď tři základní ciferníky, nebo je možné používat design závisející na aktuálně zvoleném ciferníku.

Další funkcí, kterou můžete využívat, je Zvednout zápěstí pro info. V takovém případě se bude displej náramku automaticky rozsvěcet, když se na něj podíváte obvyklým způsobem. Aby se nerozsvěcel například v noci během spánku, je možné si nastavit čas, od kdy do kdy má být funkce aktivní.

Poslední přepínač slouží k automatickému rozsvěcení displeje v okamžiku přijetí oznámení, což pochopitelně může snížit výdrž baterie. Na rozdíl od jiných produktů Amazfit v nastavení chybí konfigurace automatického rozsvícení obrazovky při detekci cvičení.

Vibrace

Na rozdíl od produktů značky Xiaomi nabízejí hodinky a náramky Amazfit poměrně pokročilé nastavení vibrací. Ty lze zapnout a vypnout v sekci Nastavení náramku-Vibrace, kde je možné volit mezi Normální či Vylepšenou intenzitou.

Tím ale možnosti konfigurace zdaleka nekončí. Aplikace Zepp totiž umožňuje samostatné nastavení vibrací pro příchozí hovor, plán, budík, upozornění aplikací, připomenutí na stání, příchozí SMS, oznámení o dosažení cíle a seznam úkolů.

Za absolutně nejlepší považuje možnost definovat si vlastní vibrační vzory. Stačí otevřít příslušnou kategorii a zvolit možnost Přidat. Pomocí ťukání na obrazovku telefonu pak je možné sestavit si vlastní vzor sestávající například ze sekvence krátkých a dlouhých zavibrování.

Režim Nerušit

Asi jen málokdo si přeje být rušen vibrováním náramku například během spánku. Přesně pro tyto účely je v nastavení režim Nerušit, kde je možné definovat časy, ve kterých Amazfit Band 7 nebude upozorňovat vibrováním na žádné události.

Režim se může aktivovat buď v určité hodiny (od – do), nicméně v takovém případě není možné nastavit zvlášť časy pro všední den a zvlášť pro víkend. Druhou možností je automatická aktivace, jež by měla zapínat Nerušit v okamžiku, kdy uživatel spí.

Zámek náramku

Pod položkou Zámek a heslo mimo zápěstí si můžete aktivovat ochranu náramku heslem. V případě, že ho sundáte z ruky, bude při pokusu o rozsvícení obrazovky požadovat šestimístný číselný PIN. Ten lze nastavit, změnit i zrušit pouze v aplikaci.

Upřímně tuto funkci nevnímáme jako příliš praktickou s ohledem na nepříliš pohodlné zadávání PINU na malém displeji. Marně také hledáme její využití, když náramek nenabízí možnost uložení platební karty a následné bezkontaktní placení.

Upravit rychlý přístup k aplikacím

Jak jsme popsali v samostatné kapitole v úvodu této recenze, pokud z úvodní obrazovky náramku potáhnete směrem doprava, zobrazí se nabídka widgetů. Ta může čítat maximálně deset položek, zobrazujících nějaké informace.

To, které položky a v jakém pořadí budou zobrazovány, lze ovlivnit právě v sekci Upravit rychlý přístup k aplikacím. Na výběr je celkem z osmnácti widgetů, takže bude na vás, abyste si vybrali ty, které považujete za důležité, a bez kterých se naopak obejdete.

Upravit centrum ovládání

Když z úvodní obrazovky potáhnete shora dolů. zobrazí se Centrum ovládání, obsahující zástupce vybraných funkcí. V sekci Upravit centrum ovládání můžete rozhodnout o tom, které z deseti položek (Baterie, Jas, Kalendář, Najít můj telefon, Nastavení, Režim kina, Režim Nerušit, Stále zapnutá obrazovka, Svítilna a Zamknout obrazovku) chcete mít v této sekci dostupné.

Upravit centrum ovládání
Upravit centrum ovládání

Language

Jazyk, kterým s vámi bude náramek komunikovat, můžete zvolit nejen v průběhu úvodního nastavení, ale také kdykoli později. V sekci Language je na výběr z 33 jazyků, přičemž dobrou zprávou je skutečnost, že v nabídce nechybí čeština ani slovenština.

Správa seznamu aplikací

V kapitole Seznam aplikací v náramku jsme vám podrobně představili jednotlivé aplikace, jež jsou součástí základní softwarové výbavy Amazfit Bandu 7. Jejich viditelnost a pořadí v nabídce lze konfigurovat v této sekci aplikace Zepp. Nabídka sestává ze tří částí:

 • Hlavní nabídka – v té jsou položky, které na náramku uvidíte po otevření seznamu aplikací.
 • Více – tyto aplikace budou zobrazené v samostatné sekci Více.
 • Skryté položky – ikony těchto aplikací nebudou na náramku zobrazovány.

V této sekci lze ovlivnit viditelnost a pořadí jak předinstalovaných aplikací, tak i těch dodatečně stažených a nainstalovaných z App Storu. Chválíme možnost dát si na první místa nejpoužívanější aplikace, a naopak upozadit či úplně schovat ty, jež nepoužíváte.

Nastavení aplikace

V této sekci lze ovlivnit nastavení následujících šesti aplikací:

 • Kalendář – pokud aplikaci Zepp povolíte přístup ke Kalendáři, budete v této sekci moci prohlížet naplánované události a případně přidávat další.
 • Více – rozšířené možnosti aplikací nainstalovaných z App Store.
 • Budík – nastavení budíků. Kromě času lze nastavit opakování ve vybrané dny a případně i zapnout chytré buzení.
 • Počasí – výběr místa, pro které má náramek zobrazovat počasí a volba jednotek teploty.
 • Světové hodiny – pokud chcete mít přehled o aktuálním čase v jiných zónách, je možné si v této sekci zvolit města, která se mají zobrazovat na náramku v sekci Světové hodiny.
 • Seznam úkolů – v této sekci můžete přidávat úkoly, které vám náramek bude připomínat v určený den a čas. K dispozici jsou i opakované úkoly.

Najít náramek

Pokud náramek Amazfit Band 7 někde zapomenete nebo vám zapadne, může vám s jejich nalezením pomoci funkce Najít náramek. Po klepnutí na ikonu začne zařízení opakovaně vibrovat, díky čemuž budete mít větší šanci ho najít.

Pochopitelně lze takto najít náramek pouze v případě, kdy je spárovaný s mobilním telefonem, respektive s aplikací Zepp. Musí být tedy v dosahu Bluetooth, takže pokud jste ho ztratili nebo zapomněli někde jinde, tímto způsobem ho bohužel nenajdete.

Viditelný

Po spárování náramku Amazfit Band 7 s aplikací Zepp dojde k automatickému přepnutí Bluetooth do neviditelného režimu. Důvod je v tomto případě jasný: aby se o jeho párování nemohl pokoušet kdokoli, kdo se ocitne v jeho blízkosti.

Sekce Viditelný
Sekce Viditelný

Pokud z nějakého důvodu potřebujete, aby byl náramek přes Bluetooth viditelný pro ostatní zařízení, aktivujte přepínač Zjistitelný režim, čímž se přepne do viditelného módu. Výrobce upozorňuje, že tato funkce může mírně snížit výdrž baterie na jedno nabití.

Sdílení srdečního tepu při cvičení

Náramek Amazfit Band 7 může fungovat jako snímač tepové frekvence, který lze propojit s dalšími aplikacemi nebo zařízeními, do nichž pak odesílají data. Tímto přepínačem funkci zpřístupníte, následně je možné přistupovat k údajů o tepu.

Sdílení srdečního tepu při cvičení
Sdílení srdečního tepu při cvičení

Spustit na pozadí

Aby aplikace Zepp mohla přenášet oznámení z telefonu do náramku, je naprosto nezbytné, aby běžela na pozadí. V tomto směru vám může pomoci náš podrobný návod MIUI 12 – tipy a triky: jak nastavit notifikace na hodinky nebo náramek?

Spustit na pozadí
Spustit na pozadí

Sekce Spustit na pozadí směruje uživatele do jednotlivých položek systémového nastavení, které je nutné povolit či nějak nastavit, aby aplikace zůstala běžet na pozadí. Postupně tak zajistíte její automatické spouštění, aby ji neukončoval systém kvůli šetření baterie a provedete její zamknutí v paměti.

Odemknutí obrazovky

Náramek lze používat k odemykání chytrého telefonu. Funguje to tak, že pokud je Amazfit Band 7 v dosahu, není nutné na mobilu zadávat PIN, ani načítat obličej či otisk prstu. Stačí povolit tuto funkci a následně zvolit, při jaké vzdálenosti má být zámek obrazovky neaktivní.

Odemknutí obrazovky
Odemknutí obrazovky

Laboratoř

V sekci Laboratoř je aktuálně jediná položka – Nastavení fotoaparátu. Slouží ke spárování náramku a telefonu přes Bluetooth, díky kterému ho pak lze používat jako vzdálenou spoušť fotoaparátu. S potěšením můžeme konstatovat, že na Xiaomi 12 proběhl celý proces hladce.

Aktualizace systému

Náramek může obdržet softwarovou aktualizaci. V takovém případě na tuto skutečnost upozorní aplikace Zepp při svém spuštění a nabídne její instalaci. Dostupnost updatu lze zkontrolovat i ručně v této sekci – pokud je dostupná nová verze, nabídne se její instalace, v opačném případě se zobrazí číslo aktuální verze s informací, že současná verze je nejnovější.

Aktualizace systému
Aktualizace systému

O tomto zařízení

V tomto případě jde o vysloveně informativní sekci, ve které se zobrazuje číslo aktuální verze systému v náramku a MAC adresa Bluetooth.

O tomto zařízení
O tomto zařízení

Zrušit párování

Pokud již náramek z nějakého důvodu nechcete používat se stávajícím telefonem je vhodné ho odpárovat přes toto tlačítko. Náramek sice lze uvést do továrního nastavení z jeho nabídky, nicméně tento způsob je podstatně praktičtější, neboť dojde i k jeho odstranění z aplikace Zepp.

Zrušit párování
Zrušit párování

Po zrušení párování se náramek odebere z aplikace Zepp, následně dojde k jeho restartu a obnovení do továrního nastavení. Po dokončení celého procesu bude ve stavu, jako byste ho právě rozbalili z krabičky, a bude tak připraven ke spárování s telefonem.

Propojení s dalšími aplikacemi

Aplikace Zepp si rozhodně zaslouží pochvalu za široké možnosti propojení s dalšími platformami. V sekci Profil-Přidat účty je možné ji propojit s aplikacemi WeChat, Google Fit, Strava, Relieve, Amazon Alexa a Adidas Running.

Velmi kladně také hodnotíme možnost exportu aktivity, k jejímuž měření byla použita GPS, v podobě souboru ve formátu GPX. Tento soubor pak lze importovat do dalších aplikací – například Mapy.cz či do jiných platforem pro sledování sportovních výkonů. Z hlediska možnosti propojení s dalšími aplikacemi tak hodnotíme náramek Amazfit ve spojení s aplikací Zepp vysloveně nadprůměrně.

Pokud používáte nepodporovanou platformu, je možné zajistit import dat tak, že si založíte účet na Stravě, se kterou budete synchronizovat data a následně je přenášet na téměř jakoukoli jinou platformu pomocí služby Tapiriik. Podrobný návod najdete v našem článku Jak propojit hodinky Amazfit s aplikací Strava a Google Fit? v poslední kapitole „Jak přenést data ze Stravy do jiné platformy?“

Baterie a výdrž na jedno nabití

Náramek je vybaven uživatelsky nevyměnitelnou baterií s kapacitou 232 mAh. Výrobce udává výdrž na jedno nabití až 18 dní, nicméně pokud hodláte náramek používat alespoň trochu aktivněji, s tak dlouhou dobou na jedno nabití rozhodně nepočítejte.

Náramek pohání baterie s kapacitou 232 mAh
Náramek pohání baterie s kapacitou 232 mAh

Uvedenou hodnotu naměřili v laboratořích, když nastavili měření tepu po 30 minutách, vypnuli podrobné sledování spánku a monitorování stresu, SpO2 měřili jen dvakrát denně a prováděli synchronizaci s aplikací Zepp jen jednou za den.

My jsme náramek testovali ve dvou režimech, přičemž ve všech jsme měli aktivní měření tepu a SpO2 v minutových intervalech, asistované monitorování spánku se sledováním kvality dýchání a průběžné měření hladiny stresu. Samozřejmě jsme měli aktivní funkci zvednutím probudit a s aplikací Zepp jsme Band 7 synchronizovali několikrát denně.

Na náramek nám chodily upozornění na příchozí hovory, textové zprávy a měli jsme zapnuté notifikace z aplikace WhatsApp a Facebook Messenger. Několikrát jsme si nechali sledovat sportovní aktivitu a měli jsme aktivní automatické rozpoznávání aktivity, konkrétně chůze.

Při vypnutém AoD mizela baterie náramku rychlostí zhruba 10 % denně a reálná výdrž se pohybovala mezi devíti a deseti dny. Při aktivaci stále zapnutého displeje v časech od 6:00 do 23:00 se výdrž zkrátila na polovinu – náramek tak na jedno nabití vydržel čtyři až pět dní.

Nabíjení náramku

K nabíjení náramku slouží nabíječka, která má na jednom konci magnetickou kolébku se dvěma piny a na druhém konci standardní konektor USB-A. Nabíječku můžete připojit k USB portu počítače nebo nabíjecího adaptéru (nabíjecí adaptér není součástí balení).

Magnetická nabíječka se dvěma piny
Magnetická nabíječka se dvěma piny

Díky magnetickému připojení drží nabíjecí kolébka na těle náramku poměrně pevně – běžnou manipulací ji patrně neutrhnete. Nabití Amazfit Bandu 7 z nuly na sto procent trvá zhruba 1 hodinu a 37 minut, což odpovídá našim předpokladům.

Amazfit Band 7 ve srovnání s konkurencí

Patrně největším konkurentem Amazfit Bandu 7 bude o trochu dražší Xiaomi Smart Band 7. Oba produkty jsou z hlediska poskytovaných funkcí skoro stejné a jen těžko bychom mezi nimi hledali nějaké výraznější rozdíly. Nejnápadnějším odlišujícím prvkem tak je o něco širší a tím pádem větší obrazovka produktu od Amazfitu.

Největším konkurentem Amazfit Bandu 7 je Xiaomi Smart Band 7
Největším konkurentem Amazfit Bandu 7 je Xiaomi Smart Band 7

Jako nejzásadnější mezi oběma produkty vnímáme rozdíly v aplikacích. Náramek Xiaomi můžete párovat s aplikacemi Zepp Life či Mi Fitness. Ani jedna z nich však nenabídne takové množství informací jako aplikace Zepp, určená pro nositelnosti značky Amazfit. Zepp poměrně detailně vyhodnocuje a popisuje všechny hodnoty, takže i laický uživatel je schopen posoudit, zda jsou v pořádku, nebo ne.

Další silnou stránkou aplikace Zepp je propojení s dalšími platformami. Zatímco z Mi Fitness lze naměřené údaje přenášet pouze do Stravy, Zepp přidává navíc Relieve, Adidas Running či Google Fit. Další výhodou je možnost exportu trasy venkovní sportovní aktivity ve formátu GPX.

Projekce trasy ve formátu GPX v Mapách.cz
Projekce trasy ve formátu GPX v Mapách.cz

Ačkoli považujeme chytré náramky od Xiaomi za jistý etalon svého segmentu, musíme konstatovat, že Amazfit dokáže hned v několika směrech nabídnout o něco víc. Zapomenout bychom neměli ani na možnost instalace dalších aplikací, což Smart Band od Xiaomi nenabízí.

Upřímně řečeno jsme od náramku Amazfit Band 7 nečekali nic víc než kopii Smart Bandu od Xiaomi. Nakonec ale musíme konstatovat, že Amazfit dokázal posunout svůj produkt o citelný kousek dál. Asi jen těžko bychom hledali důvod, proč při rozhodování mezi Amazfit Bandem 7 a Xiaomi Smart Bandem 7 nesáhnout po prvně jmenovaném.

Závěry recenze Amazfit Band 7

K nejsilnějším stránkám náramku Amazfit Band 7 patří jednoznačně displej, který není ani velký, ani malý – prostě tak akorát. Díky technologii AMOLED nabízí velmi dobrou čitelnost i mnoha zákazníky vyhledávanou funkci Always on Display. Škoda jen chybějícího senzoru okolního světla, který by řídil jeho jas.

K nejsilnějším stránkám náramku Amazfit Band 7 patří jednoznačně displej
K nejsilnějším stránkám náramku Amazfit Band 7 patří jednoznačně displej

Náramek měří všechny obvyklé funkce – tedy počítá kroky, spálené kalorie, měří tepovou frekvenci a úroveň okysličení krve. Kromě toho také dokáže monitorovat hladinu stresu v průběhu dne a sledovat kvalitu spánku. Pochvalu si také zaslouží široká paleta podporovaných sportů, byť některé typy vcelku běžných aktivit bohužel chybí. Škoda také absence GPS pro měření venkovních aktivit.

Velmi silnou stránkou je aplikace Zepp, poskytující celou řadu informací o naměřených hodnotách a umožňující propojení s řadou sportovních a fitness platforem. Další pochvalu si vysloužil operační systém Zepp OS, který je nejen svižný a plynulý, ale především umožňuje instalaci dalších aplikací.

Široká škála měřených parametrů
Široká škála měřených parametrů

Trochu rozpačité je hodnocení výdrže na jedno nabití. Výrobce deklaruje až 18 dní, což je fascinující hodnota, leč abyste jí dosáhli, museli byste citelně omezit funkce, které tento produkt poskytuje. Při aktivaci všech měření jsme se dostali na 9 až 10 dní, což lze v tomto segmentu označit za dobrý standard.

Některým uživatelům možná bude připadat nedostatečný počet 87 ciferníků, z nichž některé jsou placené. Řadu zájemců pak pravděpodobně zklame absence NFC, kvůli které nelze náramkem platit, případně nemožnost z něj realizovat telefonní hovory.

Cena a dostupnost

Na oficiálním českém webu Amazfitu pořídíte Band 7 za 1290 Kč. Určitě se ho tedy vyplatí koupit v našich obchodech XM, kde nabízíme černou, růžovou a béžovou variantu. V českém e-shopu ho prodáváme za ceny od 917 do 936 Kč, ve slovenském online obchodě přijde na 38 až 39 eur.

Amazfit Band 7

od 917 Kč
8.4

Design a zpracování

8.6/10

Uživatelské rozhraní

8.0/10

Propojení s chytrým telefonem

8.5/10

Výdrž baterie

7.8/10

Cena

9.0/10

Klady

 • Poctivé dílenské zpracování a kvalita
 • Velmi dobrá aplikace Zepp
 • Možnost instalace dalších aplikací
 • Propojení s dalšími platformami
 • Možnost nastavování z náramku i aplikace

Zápory

 • Při venkovních aktivitách nebere v úvahu výšku
 • Nefungovala automatická detekce chůze
 • Nemá snímač okolního světla
 • Nepodporuje NFC
 • Nelze z něj volat
Redmi 13C

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
Pavel
1 rok před

Máte ho někdo?
Je v nabídce ciferníků i takový, který má digitálně zobrazené sekundy?

Gabriela
Gabriela
1 rok před

Dobrý den,
má chytrý náramek Amazfit Band 7v podporovaných sportovních aktivitách švihadlo?

Děkuji

Gabka

Petr
Petr
1 rok před

Zdravím Vás. Měl jsem Xiaomi band 5 a teď mám Huawei band 7 a od toho se odvíjí moje dotazy.
1. Xiaomi 5 mělo vibrace, které sice byly slabší, ale dokázaly jako budík probudit, byly cítit. Huawei 7 vibrace jsou velmi slabé a probudit nedokáží, jsou mírně slyšet, ale nejsou téměř cítit ani na nejvyšší stupeň. Jak je na tom Amazfit 7?
2. Xiaomi 5 mělo počasí, kdy se hodnoty stáhly přes bluetooth z telefonu a pak se zobrazovaly během 24 hodin teploty další 3 dny ze stažených údajů, i když nedošlo k propojení telefonu. Kdežto Huawei 7 musí být neustále připojen přes bluetooth k telefonu, jinak se teplota neaktualizuje, je pořád stejná a po několika hodinách se na displeji přestane zobrazovat úplně, i když v menu náramku jsou hodnoty počasí staženy asi na 5 dní po hodinách. Jak je na tom tento náramek Amazfit 7 a Xiaomi band 7 pro?
3. Lze stáhnout do náramku Xiaomi 7 nebo Xiaomi 7 pro, kalkulačku a jiné aplikace, jak je tomu u tohoto náramku Amazfit 7 ??
Děkuji za odpověď.