Robotický vysavač Xiaomi: jak vybrat ten správný?

Robotické vysavače jsou velkými pomocníky v domácnosti. Na trhu je jich celá řada, počínaje nejlevnějšími modely ze supermarketů za dva tisíce korun a konče zařízeními, atakujícími cenu třicet tisíc korun. Jak vybrat ten správný a proč právě robotický vysavač Xiaomi? Na to vám odpovíme v tomto článku.

Vyplatí se robotický vysavač?

Pohled na ceny robotických vysavačů často zákazníky odradí. Zkuste se na to ale podívat z jiné strany: pokud nebudete muset uklízet, ušetříte čas, který můžete věnovat jiné činnosti. Například si budete moci číst knížku, jít se projít, nebo odpočívat ve vaně. Čas je přitom jedna z nejcennějších věcí, co máme, a u volného času to platí dvojnásob.

Přesto, možná poněkud paradoxně, mnozí lidé cenu svého času vůbec nepočítají, ačkoli to může být leckdy velmi užitečné. Ukažme si to na příkladu: zkuste vyčíslit cenu jedné hodiny své práce. Můžete použít sazbu, kterou máte v zaměstnání, nebo třeba i vyšší, protože volného času je málo a má tedy větší hodnotu.

Počítejme například s částkou 125 Kč/hodinu. Jestliže vysáváním domácnosti strávíte dvě hodiny týdně, investujete tak 125 × 2 × 52 = 13000 korun. A to už je částka, za kterou pořídíte ten nejlepší robotický vysavač Xiaomi, který těch 104 hodin ročně odpracuje za vás. A navíc může uklízet třeba každý den.

Proč nekupovat nejlevnější robotické vysavače?

Možná jste si nad čísly z předchozí kapitoly říkali, že pořád ale není nutné investovat do dražších modelů. V supermarketech lze často pořídit přístroje s cenovkou lehce nad dva tisíce, tak proč nekoupit něco takového?

Důvodů, proč úplně nešetřit, je celá řada. Za ten hlavní však považujeme skutečnost, že úplně nejlevnější robotické vysavače nevysávají, ale pouze zametají. Mají ve spodní částí rotující kartáč, který zametá nečistoty do jejich útrob, ale nemají motor, který by generoval podtlak a sál.

Na pevných podlahách (lino, parkety, plovoucí podlahy) to nemusí být až tak zásadní problém, ale na kobercích je rozdíl opravdu znatelný. Robotický vysavač s dostatečným sacím výkonem dokáže vytáhnout i nečistoty, které při pouhém zametání zůstanou uvnitř koberce.

Nejlevnějším robotickým vysavačům ale chybí i řada dalších funkcí. Jmenovat můžeme například chybějící možnost ovládání z mobilní aplikace, které výrazně usnadňuje obsluhu. Většinou nelze počítat ani s tím, že by se takový vysavač automaticky vracel na nabíječku nebo uměl provádět automatický úklid v zadané časy a dny.

Proč právě robotický vysavač Xiaomi?

Xiaomi je renomovaný čínský výrobce, který na trhu působí bezmála deset let. Za tu dobu uvedl na trh nejen širokou paletu mobilních telefonů, ale i několik desítek různých spotřebičů pro domácnost, včetně robotických vysavačů.

V našem e-shopu nabízíme tři modely robotických vysavačů Xiaomi:

Jednotlivé modely se od sebe liší nejen cenou, ale také nabízenými funkcemi, možnostmi a schopnostmi. Současně s tím se ale nedá jednoznačně říci, že by levnější model uklízel hůř než dražší. V následujících řádcích se pokusíme vyjmenovat hlavní výhody a nedostatky všech tří vysavačů.

Xiaomi robotický vysavač Roborock lite

Začněme u nejlevnějšího modelu, který se prodává také pod označením Xiaomi Roborock Xiaowa Lite či Xiaomi Xiaowa C102 Lite. Jedná se o základní verzi, postavenou na stejném podvozku, jako nejvyšší varianta Mi Robot 2. Z toho plynou i identické (a tedy velmi dobré) jízdní vlastnosti, jako například schopnost překonávat překážky vysoké až 2 centimetry. Vysavač tak nezastaví běžné prahy, oddělující jednotlivé místnosti.

Budeme-li srovnávat s nejvyšším modelem, pak můžeme konstatovat, že mnohé vlastnosti jsou shodné nebo velmi podobné. Oba přístroje jsou zhruba stejně velké, takže díky své výšce dokážou zajet a uklízet pod nábytkem s výškou nad deset centimetrů.

Xiaomi robotický vysavač Roborock lite
Xiaomi robotický vysavač Roborock lite

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite samozřejmě vysává, konkrétně sacím výkonem 1600 Pa, který je sice o 20 % nižší než v případě nejvyššího modelu, nicméně stále velice nadprůměrný, a to i ve srovnání s konkurencí.

S úklidem, stejně jako u dvou dalších modelů, pomáhají ještě dva kartáče. Hlavní nametává nečistoty před sací otvor, boční je pak sbírá podél stěn. Všechny vysavače Xiaomi mají jen jeden boční kartáček, situovaný vpravo ve směru jízdy. Tento model nemá nádržku na vodu a neumí tedy mokrý úklid, takzvané mopování.

Vysavač má stejný podvozek jako Mi Robot 2
Vysavač má stejný podvozek jako Mi Robot 2

Deset čidel

Přístroj je vybaven deseti čidly, díky kterým se dokáže samostatně pohybovat po místnosti či bytě, aniž by vrážel do objektů nebo spadl ze schodů. Dokáže se také automaticky vrátit do nabíječky, takže nebudete muset hledat, kde skončil s vybitou baterií. Po nabití však neumí automaticky pokračovat v úklidu.

Největším rozdílem proti Mi Robotu 2 je absence lidaru. To je snímač, fungující podobně jako radar, kterým si přístroj mapuje prostor kolem sebe. Xiaomi robotický vysavač Roborock lite tak nemá přesnou představu o tom, jak vypadá prostor, který má uklidit. Pohybuje se tak nahodile s tím, že některá místa navštíví vícekrát.

Xiaowa Lite se umí sám vrátit na nabíječku
Xiaowa Lite se umí sám vrátit na nabíječku

Protože tento model nezná mapu bytu či domu, nenabídne ani funkci zónového čištění či možnost odeslat přístroj z aplikace na zvolené místo. I zde však můžete počítat s ovládáním z mobilní aplikace, kde lze například naplánovat automatický úklid ve stanovené dny a hodiny.

Co je u tohoto zařízení nesporným kladem je velikost nádobky 640 mililitrů. Mezi svými konkurenty jednoznačně vede, praktický přínos spočívá v tom, že musíte vysypávat sesbíraný odpad méně často.

Xiaowa Lite
Xiaowa Lite

Lithium-iontová baterie s kapacitou 2600 mAh by dle specifikací měla zajišťovat energii až na 120 minut provozu. Reálná praxe je však taková, že vydrží hodinu, zbývajících 30 % si přístroj nechává pro přejezd na nabíječku. Dle našeho měření stačí tyto parametry na úklid prostor o velikosti asi 50 m2.

Shrnutí aneb Xiaomi robotický vysavač Roborock lite v kostce

 • Podvozek stejný jako u Mi Robot 2, zvládne překážky vysoké až 2 cm
 • Bez problémů uklidí pod nábytkem vyšším než 10 cm
 • Sací výkon 1600 Pa
 • Hlavní a boční kartáč, bez podpory mokrého úklidu
 • Automatický návrat do nabíječky; v úklidu však pokračovat neumí
 • Nemá lidar, pohybuje se v prostoru „chaoticky“
 • Nepodporuje zónové čištění ani přejezd na zadané místo
 • Má funkci plánování automatického úklidu
 • Nádobka na odpad má kapacitu 640 mililitrů
 • Hlučnost: 50 až 70 dB
 • Baterie má kapacitu 2600 mAh

Xiaomi robotický vysavač Roborock lite seženete v našem e-shopu za cenu 5490 Kč. Pokud vás tento přístroj zaujal natolik, že o něm chcete vědět úplně všechno, doporučujeme vaší pozornosti podrobnou recenzi Recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite: levný a šikovný robotický vysavač.

Xiaomi robotický vysavač

Prostředním modelem v naší nabídce je vůbec první vysavač z dílny Xiaomi, označovaný také jako Mi Robot. Tento model má jiný podvozek, který zvládá překonávat překážky vysoké maximálně 1 centimetr.

Rozměry 345 × 345 × 96 milimetrů jsou opět prakticky identické, jako u zbývajících dvou modelů, takže i v tomto případě můžete počítat s bezproblémovým úklidem pod nábytkem vysokým alespoň deset centimetrů.

Xiaomi robotický vysavač
Xiaomi robotický vysavač

Mi Robot má také motor pro vysávání a je schopen dosahovat sacího výkonu 1800 Pa, což je více než Xiaowa Lite, ale méně než poslední verze Mi Robot 2. Výkon je to ale naprosto postačující jak pro úklid pevných podlah, tak i koberců.

Také tento přístroj je vybaven dvěma kartáči: hlavním, který zespodu zametá nečistoty před nasávací otvor, a jeden boční, zametající je od stěn před vysavač. Ani tento model však nenabízí mokrý úklid, takže pokud je to pro vás důležité kritérium, bude vaším favoritem Mi Robot 2.

První robotický vysavač Xiaomi
První robotický vysavač Xiaomi

Dvanáct čidel

Celkem má tento model dvanáct čidel, které mu pomáhají v orientaci prostoru. I on se dokáže vrátit na nabíječku, navíc si pamatuje její pozici v rámci domácnosti, takže při návratu nebloudí.

Zásadní součástí výbavy je lidar, tedy laserový snímač, sloužící k mapování prostoru. Přístroj tak během úklidu postupně sám odhaluje všechny místnosti a zákoutí, celý prostor si logicky rozděluje do zón, jež postupně čistí. Každé místo tak navštíví právě jednou, což zvyšuje jeho efektivitu s ohledem na baterii.

Xiaomi Mi Robot
Xiaomi Mi Robot

Díky lidaru si Xiaomi robotický vysavač vytváří mapu celé domácnosti, kterou lze pak dále využít. Můžete například označit pouze určitou oblast, kterou má uklidit (např. kuchyň po vaření). Stejně tak je možné poslat stroj na zvolené místo v mapě a samozřejmě nechybí automatický úklid ve stanovené dny a hodiny.

Kapacita nádobky na odpad je 420 mililitrů, což je sice méně než v případě Xiaowa Lite, nicméně stále je to velice solidní hodnota. V domácnosti o velikosti 50 m2 počítejte s nutností jejího vysypání průměrně jednou za dva až tři dny.

Přístroj je vybaven dvanácti senzory
Přístroj je vybaven dvanácti senzory

Přístroj napájí lithium-iontová baterie s kapacitou 5200 mAh, tedy dvakrát větší než v případě nejlevnějšího modelu. Spolu s logičtějším plánováním trasy to znamená, že vysavač je schopen uklidit na jedno nabití více než dvojnásobnou plochu. Pokud mu během úklidu „dojde šťáva“, dokáže se vrátit na nabíječku a po doplnění energie pokračovat tam, kde skončil.

Shrnutí aneb Xiaomi Mi Robot v kostce

 • Podvozek je jiný než u Mi Robot 2, zvládne překážky vysoké až 1 cm
 • Bez problémů uklidí pod nábytkem vyšším než 10 cm
 • Sací výkon 1800 Pa
 • Hlavní a boční kartáč, bez podpory mokrého úklidu
 • Automatický návrat do nabíječky; umí pokračovat v úklidu
 • Má lidar, používá inteligentní plánování trasy
 • Podporuje zónové čištění i přejezd na zadané místo
 • Má funkci plánování automatického úklidu
 • Nádobka na odpad má kapacitu 420 mililitrů
 • Hlučnost: 68 dB
 • Baterie má kapacitu 5200 mAh

Xiaomi robotický vysavač seženete v našem e-shopu za cenu 8190 Kč.

Xiaomi Roborock Sweep One S50

Dostáváme se k nejvyššímu modelu robotického vysavače Xiaomi, často označovanému také jako Xiaomi Mi Robot 2. Pokud jste četli všechny kapitoly, pak víte, že tento přístroj díky podvozku s gumovými kolečky hravě zvládne překonávat překážky vysoké až 2 centimetry.

Rozměry 350 × 353 × 96,5 milimetrů jsou víceméně stejné, jako u předchozích dvou modelů. I tento přístroj se tedy bez potíží dostane pod nábytek s výškou nad deset centimetrů. Budete mít tedy uklizeno i tam, kam byste se s běžným vysavačem dostali jen s obtížemi.

Vlevo Mi Robot 2, vpravo Mi Robot
Vlevo Mi Robot 2, vpravo Mi Robot

Xiaomi Roborock Sweep One S50 nabízí ze všech tří modelů nejvyšší sací výkon. Konkrétně mluvíme o hodnotě 2000 Pa, díky které si hravě poradí i s koberci s vyšším vlasem, které vysaje pěkně do hloubky.

Z hlediska kartáčů je tu opět obvyklá sestava, skládající se z jednoho hlavního a jednoho bočního kartáče. Čím ale Mi Robot 2 vyniká, je podpora mokrého úklidu. Součástí balení je totiž nádobka na vodu s čistícím prostředkem a dvě utěrky z mikrovláken. Nádobku připevníte k vysavači, v aplikaci nastavíte režim mopování a přístroj vytře podlahy vlhkým (nikoli však mokrým) hadříkem.

Xiaomi Mi Robot 2
Xiaomi Mi Robot 2

Třináct čidel

Xiaomi Mi Robot dva má celkem třináct čidel, sloužících k mapování prostoru, vyhýbání se překážkám a eliminaci kolizí. Samozřejmě se dokáže samostatně vrátit na nabíječku, jejíž polohu si pamatuje.

Patrně nejzásadnějším senzorem je lidar, který přístroj používá k mapování prostoru kolem sebe. V průběhu úklidu tak dokáže objevovat místa, která má ještě uklidit. Celý prostor si rozděluje do zón, které jednu po druhé systematicky čistí. Díky inteligentnímu plánování trasy tak každé místo navštíví právě jednou.

Vysavač nepřekvapí aní prahy
Vysavač nepřekvapí aní prahy

Díky přítomnosti lidaru má přístroj velice přesný plánek vašeho bytu či domu. To lze následně využít pro další funkce, jako je zónové čištění, kdy vysavač uklízí jen vámi určené oblasti. Ani u tohoto modelu nechybí možnost poslat ho na zadané místo, automatický úklid ve zvolené dny a hodiny je samozřejmostí.

Kapacita nádobky na odpad je, stejně jako v případě Mi Robota 2, 420 mililitrů. V běžně znečištěné domácnosti s plochou kolem 50 m2 to znamená nutnost jejího vysypávání přibližně jednou za dva až tři dny.

Prostor pro nádobku na odpad
Prostor pro nádobku na odpad

Také toto zařízení napájí lithium-iontová baterie s kapacitou 5200 mAh, tedy stejná jako u první generace. Pokud během úklidu poklesne její úroveň pod 20 %, přístroj se sám vrátí na nabíječku a po nabití pokračuje tam, kde skončil.

Shrnutí aneb Xiaomi Roborock Sweep One S50 v kostce

 • Podvozek s gumovými koly zvládne překážky vysoké až 2 cm
 • Bez problémů uklidí pod nábytkem vyšším než 10 cm
 • Sací výkon 2000 Pa
 • Hlavní a boční kartáč, podporuje mokrý úklid – tzv. „mopování“
 • Automatický návrat do nabíječky; umí pokračovat v úklidu
 • Má lidar, používá inteligentní plánování trasy
 • Podporuje zónové čištění i přejezd na zadané místo
 • Má funkci plánování automatického úklidu
 • Nádobka na odpad má kapacitu 420 mililitrů
 • Hlučnost: 68 dB
 • Baterie má kapacitu 5200 mAh

Xiaomi robotický vysavač Xiaomi Roborock Sweep One S50 seženete v našem e-shopu za cenu 11290 Kč. Pokud vás tento přístroj zaujal natolik, že o něm chcete vědět úplně všechno, doporučujeme vaší pozornosti podrobnou recenzi Recenze Xiaomi Mi Robot 2: … a budete mít doma pořád uklizeno.

2 komentáře: „Robotický vysavač Xiaomi: jak vybrat ten správný?

 • 29. 11. 2018 (10:54)
  Permalink

  2 hodiny týdně strávit vysáváním? Ano, ve větších rodinných domech asi klidně, ale v paneláku (3+1, cca 80 metrů čtverečních) mám za půl hodiny hotovo. 🙂 Nechci v žádném případě snižovat účelnost nebo kvalitu robotických vysavačů, jenom se mi ty 2 hodiny vysávání zdají úplně nesmyslné pro běžného uživatele. 😀

 • 29. 11. 2018 (11:00)
  Permalink

  To je samozřejmě individuální. Moje máti trávila vysáváním i 4, 5 hodin týdně (vysávala denně). Někomu stačí hodina. Nezanedbatelný faktor je i cena Vašeho času. Pro mne je třeba v článku počítaných 125 Kč/hod směšná hodnota a vysavač se mi vyplatí i při mnohem kratší době týdně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.