HyperOS tipy a triky

HyperOS tipy a triky: jak na bezdrátový přenos souborů z telefonu

Přenášení souborů z telefonu (např. pořízených fotek a videí) nebo naopak do telefonu (např. filmů, seriálů, písniček) je ze strany uživatelů poměrně častým požadavkem. V tomto pokračování tipů a triků vám ukážeme, jak lze přenos souborů z a do telefonu uskutečnit, aniž byste museli telefon k notebooku či počítači připojovat kabelem.

Jak na bezdrátový přenos souborů z a do telefonu?
Jak na bezdrátový přenos souborů z a do telefonu?

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou HyperOS. Ta je aktuálně šířena formou aktualizace na vybraná zařízení. Postupem času bude dostupná také na téměř všech telefonech, které nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu.

Bezdrátový přenos souborů z a do telefonu

K přenosu souborů využijeme funkci FTP serveru, která je už několik let integrována v aplikaci Správce souborů, jež je součástí základní softwarové výbavy všech telefonů s HyperOS. FTP znamená „File Transfer Protocol“, tedy v češtině „protokol pro přenos souborů“.

Přenos souborů z telefonu
Přenos souborů z telefonu

Když to hodně zjednodušíme, tak to funguje tak, že jedno zařízení (v našem případě telefon) běží jako server, který poskytuje na něm uložené soubory. Další zařízení (v našem případě počítač či notebook) k tomuto serveru přistupuje jako klient a může soubory nejen stahovat, ale i nahrávat, mazat, přejmenovávat či přesouvat. Pokud tedy chcete realizovat bezdrátový přenos souborů, je v první řadě nutné zapnout na telefonu FTP server.

Na tomto místě musíme upozornit na jednu důležitou podmínku: aby vše fungovalo, musí být FTP server i klient ve stejné síti, tj. telefon i počítač/notebook musejí být připojené ke stejnému routeru, respektive Wi-Fi. Se soubory uloženými v mobilu nelze pracovat ve chvíli, kdy je telefon připojený přes mobilní data, zatímco notebook využívá například Wi-Fi nebo připojení ethernetovým kabelem.

Jak na telefonu zapnout FTP server?

 1. Spusťte aplikaci Správce souborů.
 2. Klepněte na tři tečky v pravém horním rohu.
 3. Zvolte možnost FTP.
 4. Klepněte na tlačítko s ikonou matičky v pravém horním rohu.
 5. Zvolte jako výchozí Kódování přenosu možnost UTF-8.
 6. Přejděte do sekce Přihlásit se.
 7. Zadejte uživatelské jméno a heslo, které bude nutné zadat při přístupu k telefonu.
 8. Potvrďte jméno a heslo stiskem tlačítka OK.
 9. Vraťte se zpět klepnutím na tlačítko se šipkou v levém horním rohu.
 10. Klepněte na tlačítko Spustit.
 11. Poznamenejte si adresu zobrazenou za textem „Zadejte následující adresu do FTP klienta“. V našem případě je to ftp://192.168.0.29:2121 (pozor na to, že první čtyři sekvence čísel oddělují tečky, kdežto poslední je za dvojtečkou).

Tím jste na svém telefonu spustili FTP server, ke kterému lze přistupovat z dalších zařízení pomocí FTP klienta. FTP klient je aplikace pro přístup k FTP serveru, přičemž existuje celá řada aplikací tohoto typu, lišících se od sebe uživatelským rozhraním a způsobem ovládání. My v našem ukázkovém příkladu použijeme Průzkumníka souborů, který je součástí základní softwarové výbavy operačního systému Windows.

Přečtěte si také  MIUI 12 – tipy a triky: jak vybrat, nastavit a používat telefon s dual SIM

Jak se připojit k FTP serveru v telefonu z počítače či notebooku?

Dostáváme se k dalšímu kroku, ve kterém se připojíme k FTP serveru spuštěném v telefonu z notebooku nebo z počítače. Jak jsme uvedli výše, pro tyto účely použijeme Průzkumníka souborů, nicméně využít lze i další aplikace – takzvané FTP klienty.

 1. Na počítači či notebooku spusťte aplikaci Průzkumník souborů.
 2. Do adresního řádku zadejte adresu a port FTP serveru v telefonu (v našem případě je to ftp://192.168.0.29:2121; pozor na to, že první čtyři sekvence čísel oddělují tečky, kdežto poslední je za dvojtečkou) a potvrďte ji klávesou Enter.

  Do adresního řádku zadejte adresu a port FTP serveru
  Do adresního řádku zadejte adresu a port FTP serveru
 3. Zobrazí se požadavek na přihlášení. Zadejte uživatelské jméno a heslo, které jste zvolili v předchozí kapitole v bodě číslo 6.

  Zadejte uživatelské jméno a heslo
  Zadejte uživatelské jméno a heslo
 4. Stiskněte tlačítko Přihlásit se.

  Stiskněte tlačítko Přihlásit se
  Stiskněte tlačítko Přihlásit se
 5. Následně se zobrazí složky a soubory v telefonu, se kterými můžete pracovat stejně, jako se soubory na flashdisku či externím disku, tj. můžete kopírovat, přesouvat, přejmenovávat i mazat.

  Složky v telefonu
  Složky v telefonu

Bezdrátový přenos souborů z a do telefonu

Tímto způsobem můžete snadno a rychle realizovat bezdrátový přenos souborů z telefonu. Jeho rychlost primárně závisí na rychlosti, jakou rychlostí jsou obě zařízení (tj. telefon i notebook, respektive počítač) připojené k místní síti a za určitých okolností může být pomalejší než přenos přes kabel. Počítejte s tím, že bezdrátové přenosy mohou značně vybíjet baterii telefonu.

Jak na přenos souborů z telefonu
Jak na přenos souborů z telefonu

Další díly seriálu HyperOS tipy a triky

 1. Zbrusu nová Zamykací obrazovka
 2. Jak pomocí telefonu skenovat dokumenty?
 3. Které aplikace mohou zjišťovat vaši polohu?
 4. Jak zabránit ukončování aplikací na pozadí?
 5. Co značí zelená tečka v pravém horním rohu?
 6. Co dělat, když mobil nedostal aktualizaci?
 7. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 8. 12 kódů, které vám otevřou skrytá nastavení
 9. Jak na bezdrátový přenos souborů z telefonu?
 10. Aktivní displej (AoD) a jeho možná nastavení
 11. Jak změnit barevné pozadí aplikací?

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu HyperOS tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 9. dubna.

Využijete bezdrátový přenos souborů z a do telefonu?

Apple AirPonds Pro 2
Přečtěte si také  HyperOS tipy a triky: 12 kódů, které vám otevřou skrytá nastavení
Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x