MIUI 13 – tipy a triky: Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?

Po představení letošních iPhonů se jednoznačně nejdiskutovanější novinkou stala funkce Dynamic Island, jenž je dostupná jen na modelech iPhone 14 Pro a Pro Max. Dynamicky se měnící ostrůvek rozdělil veřejnost na dvě nesmiřitelné poloviny: zatímco jedné připadá „cool“, druhá mu nemůže přijít na jméno. Pojďme se podívat na to, jak můžete dostat Dynamic Island na Android!

Ačkoli většinou jsou návody v rámci našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky určené výhradně pro telefony značek Xiaomi, Redmi a Poco, tentokrát to neplatí. Níže uvedené postupy můžete vyzkoušet na jakémkoli telefonu s Androidem 9 a novějším.

Dynamic Island pro Android

Apple lze v mnoha směrech označit za průkopníka. Firma s nakousnutým jablkem ve znaku byla například jednou z prvních, jež ze svých telefonů odstranila konektor pro sluchátka. Později ji v tomto směru následovali i někteří výrobci telefonů s Androidem, a to často jen z designových důvodů.

Podobné to bylo s nabíjecími adaptéry. Když Apple ohlásil, že jeho zákazníci nenajdou v balení mobilních telefonů nabíječku, vypukl z řad uživatelů Androidu hurónský smích. Jenže čas plynul a k tomuto trendu se postupně přidal například Samsung či Sony. Jednu dobu dokonce kolovaly zvěsti, podle nichž nabíječku z balení chtělo vyřadit i Xiaomi, nicméně to se nakonec (naštěstí) nepotvrdilo.

Takže když letos oznámil Apple nahrazení nevzhledného výřezu funkcí Dynamic Island, bylo víceméně jasné, že dříve či později se tohle řešení objeví na Androidu. Je otázkou, kdy a zda vůbec se k tomuto provedení uchýlí některý z výrobců, nicméně již nyní je v Obchodě Play celá řada aplikací, jejichž úkolem je přinést dynamický ostrůvek i s jeho praktickými funkcemi na Android.

Co je Dynamic Island?

Dynamic Island je v podstatě softwarové maskování přední kamery a dalších komponent, jež byly původně umístěné ve výřezu. Můžeme samozřejmě spekulovat o tom, zda je toto řešení vzhlednější či praktičtější, ale jak je u Applu dobrým zvykem, když něco dělá, většinou to udělá pořádně a s důrazem na detail. Už při představení tedy dynamický ostrůvek zaujal především funkcemi, jež poskytuje.

Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android
Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android

Na telefonech Apple iPhone 14 Pro a 14 Pro Max se obdélníkový výřez v displeji ve tvaru pilulky, který obklopuje přední fotoaparát a hardware nezbytný pro funkci Face ID, prostě vznáší jako ostrov v moři pixelů. Když v pilulce klepnete na oznámení, reaguje animací a změnou velikosti, což vytváří iluzi, že se výřez ve tvaru pilulky fyzicky rozšiřuje, což na AMOLED displejích vypadá velmi působivě.

Od začátku bylo jasné, že někteří uživatelé zařízení s operačním systémem Android budou lační dynamický ostrůvek vyzkoušet. Tak vznikl projekt dynamicSpot, jež přinesl Dynamic Island na Android. Dnes má jen v Obchodě Play více než milion stažení a uživatelé ho hodnotí velmi pěknou známkou 4,6 z 5 možných.

Instalace aplikace dynamicSpot

Aplikaci dynamicSpot můžete do svého telefonu nainstalovat z Obchodu Google Play (vizte boxík níže), kde je k dispozici zdarma. Musíme však upozornit, že bezplatná je pouze základní (byť zcela postačující) verze, a pokud budete chtít využívat všechny funkce a schopnosti, budete si muset za stokorunu koupit plnou verzi Pro.

Xiaomi Redmi Note 11
Dynamic Island - dynamicSpot
Dynamic Island - dynamicSpot
Developer: Jawomo
Price: Free

Pokud používáte telefon, na kterém není k dispozici Obchod Google Play, můžete si necelé 4 MB velký instalační balíček aplikace dynamicSpot stáhnout například ze serveru APKMirror. Stahujte vždy nejnovější dostupnou verzi! Před zahájením instalace počítejte s tím, že budete muset povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů.

Jak nastavit Dynamic Island pro Android?

Po nainstalování se vás při prvním spuštění ujme průvodce, který bude požadovat odsouhlasení licenčních podmínek. Jednou z výhod aplikace dynamicSpot je kompletní lokalizace do češtiny, takže se nebudete muset potýkat s jakýmikoli překlady.

Ve druhém kroku budete muset nastavit několik věcí nezbytných pro správné fungování dynamického ostrůvku. Postupně tedy bude nutné klepnout na tři položky a provést příslušná nastavení tak, aby se indikátory změnily z červených na modré.

Jako první klepněte na položku Zvolte aplikace. Následně pomocí přepínačů vyberte aplikace, které svou notifikací či oznámením aktivují Dynamic Island. Můžete také vybrat Vše pomocí tlačítka v pravém horním rohu. Po dokončení se vraťte zpět šipkou v levém horním rohu.

Aby mohla jakákoli aplikace pracovat s notifikacemi jiných programů, musí mít udělené oprávnění přistupovat k oznámením. Klepněte tedy na tlačítko Přístup k oznámením, vyhledejte a otevřete položku dynamicSpot a aktivujte přepínač Povolit přístup k oznámením. V následujícím dialogu po vypršení deseti sekund aktivujte volbu Jsem si vědom… a stiskněte tlačítko OK. Poté se vraťte zpět.

Poslední, co aplikace dynamicSpot potřebuje ke své činnosti, je možnost vykreslování dynamického ostrůvku. Klepněte tedy na položku Vykreslování na obrazovku a v následujícím dialogovém okně stiskněte tlačítko Další. Přejděte do sekce Stažené aplikace, klepněte na položku dynamic Spot a aktivujte přepínač Použít dynamic Spot. Své rozhodnutí budete muset opět potvrdit volbou Jsem si vědom… a stiskem tlačítka OK. Nakonec se opět vraťte zpět a klepněte na tlačítko Hotovo.

Jak funguje dynamický ostrůvek na Androidu?

Celé to funguje ve své podstatě jednoduše: v okamžiku, kdy některá z vámi zvolených aplikací zobrazí oznámení či notifikaci, se v oblasti, ve které na iPhonech bývá Dynamic Island, zobrazí černá pulsující pilulka, jež obklopí výřez pro fotoaparát.

Dlouhým klepnutím na pilulku se ostrůvek zvětší, krátké klepnutí vyvolá příslušnou aplikaci. Pokud by se stávalo, že se vám oznámení časem přestanou zobrazovat, zkuste aplikaci dynamicSpot nastavit dle našeho návodu MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?

Čisté uživatelské rozhraní aplikace obsahuje přepínač pro zapnutí nebo vypnutí oznamovacího ostrůvku a nastavení, které umožňuje upravit jeho vertikální polohu, šířku a výšku tak, aby dokonale ladil s otvorem předního fotoaparátu. K dispozici je dokonce i praktické testovací tlačítko, takže nemusíte čekat, až vám kamarád pošle zprávu, abyste zjistili, jak se budou oznámení zobrazovat.

Vývojář poznamenává, že aplikace se sama nepřipojuje k internetu, což zní dobře z hlediska ochrany soukromí, ale absence dalších oprávnění, jako je Bluetooth a GPS, znamená, že například nenabídne možnost zobrazovat upozornění při připojení zařízení Bluetooth – což je funkce, která je k vidění na iPhonu 14 Pro.

Xiaomi Mi Band 7

Pokud zaplatíte 99,99 Kč za verzi Pro, získáte možnost ovládat, jak dlouho se pilulka bude po příchodu oznámení zobrazovat, a také to, jak se bude ostrůvek chovat při vypnuté obrazovce. Můžete také odemknout upozornění na pokles baterie pod 15 procent a když je telefon plně nabitý.

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Zamykací obrazovka a její nastavení
 2. Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
 3. Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
 4. Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
 5. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 6. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 7. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 8. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 9. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 10. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 11. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 12. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 13. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 14. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 15. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 16. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 17. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 18. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 19. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 20. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 21. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 22. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 23. Jak číst a psát SMS z počítače?
 24. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 25. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 26. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 27. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 28. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 29. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 30. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 31. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 32. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 33. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 34. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 35. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 36. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 11. října.

MIUI 13 – tipy a triky: jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
MIUI 13 – tipy a triky

Dnes už asi nikoho nepřekvapí, že chytré telefony dokážou určovat svou přesnou zeměpisnou polohu. Chcete mít pod kontrolou, které aplikace Číst dál...

Které telefony dostaly v 16. týdnu aktualizace MIUI či Androidu?
Které telefony dostaly v 16. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme před sebou poslední dubnový týden, a protože je pondělí, je také čas podívat se na to, které telefony dostaly Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: co udělat, aby systém neukončoval aplikace?
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu v pořadí čtvrté pokračování tipů a triků pro MIUI 12 a dnes se podíváme na poměrně důležité téma. Číst dál...

Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x